or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9421LH8 OPERATING MECHANISM HAN
SKU47267
MFGR #9421LH8
Call For Price
List: Square D 9421LH8 OPERATING MECHANISM HANDLE NEMA,8 Inch Handle - Painted Black,9421LM1 or LX7 Operating Mechanisms,Handle Assembly,Rated for NEMA 1/3R/12 Enclosures
Square D 9421LH8 OPERATING MECHANISM HANDLE NEMA,8 Inch Handle - Painted Black,9421LM1 or LX7 Operating Mechanisms,Handle Assembly,Rated for NEMA 1/3R/12 Enclosures
Actuator 8 INCH HANDLE - PAINTED BLACK Alternate Catalog Number 9421LH8 Application 9421LM1 or LX7 operating mechanism;NEMA 1/3R/12 enclosure ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9421LH8 Color Black Country of Origin MX Currency USD Enclosure RATED FOR NEMA 1/3R/12 ENCLOSURES EU RoHS Indicator Y Finish Painted Gross Volume Per Pack 271.22 Gross Volume per Pack Metric 4444.42 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0110 lb Gross Weight per Pack Metric 1.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 11.7000 in Height [Metric] 11.7000 cm Item Group 21731 Length 22.4000 in Length [Metric] 22.4000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=565427&lang=en-us Returnable Y Series 9421L Size 8 in Stock Status NONSTOCK Type HANDLE ASSEMBLY UNSPSC 39122233 UPC 11 78590183009 UPC 12 785901830092 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 17.3000 in Width [Metric] 17.3000 cm 9421LM1 or LX7 operating mechanism;NEMA 1/3R/12 enclosure 9421LM1 OR LX7 OPERATING MECHANISMS The Type-L door mounted, variable depth operating mechanisms feature heavy duty and all metal construction They include trip indication for easy visual identification A door drilling template is supplied with complete kit to ease installation Can be padlocked in the OFF position with up to three padlocks to prevent unauthorized access Designed for PowerPact™ H, J, M and P frame and other molded case circuit breakers
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | 8 INCH HANDLE - PAINTED BLACK |
| Alternate Catalog Number | 9421LH8 |
| Application | 9421LM1 or LX7 operating mechanism;NEMA 1/3R/12 enclosure |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9421LH8 |
| Color | Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | RATED FOR NEMA 1/3R/12 ENCLOSURES |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Painted |
| Gross Volume Per Pack | 271.22 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4444.42 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0110 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 11.7000 in |
| Height [Metric] | 11.7000 cm |
| Item Group | 21731 |
| Length | 22.4000 in |
| Length [Metric] | 22.4000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=565427&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Series | 9421L |
| Size | 8 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | HANDLE ASSEMBLY |
| UNSPSC | 39122233 |
| UPC 11 | 78590183009 |
| UPC 12 | 785901830092 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 17.3000 in |
| Width [Metric] | 17.3000 cm |
| 9421LM1 or LX7 operating mechanism;NEMA 1/3R/12 enclosure |
| 9421LM1 OR LX7 OPERATING MECHANISMS |
| The Type-L door mounted, variable depth operating mechanisms feature heavy duty and all metal construction |
| They include trip indication for easy visual identification |
| A door drilling template is supplied with complete kit to ease installation |
| Can be padlocked in the OFF position with up to three padlocks to prevent unauthorized access |
| Designed for PowerPact™ H, J, M and P frame and other molded case circuit breakers |