or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9080GMB6 TERMINAL BLOCK 600V 30
SKU99362
MFGR #9080GMB6
Call For Price
List: Square D 9080GMB6 TERMINAL BLOCK 600V 30AMP NEMA +OPTIONS,#22 to #10 AWG (Cu),30A,51 Sections,600 V AC,9080G,GM6B,Black,Box Lug Zinc Plated Steel,Nylon,Terminal Block,Track (9080GH/35mm DIN 3),UL Listed File E60616 CCN XCFR2 - CSA Certified File LR62144 Class 6228 01 - CE Marked,set of 50
Square D 9080GMB6 TERMINAL BLOCK 600V 30AMP NEMA +OPTIONS,#22 to #10 AWG (Cu),30A,51 Sections,600 V AC,9080G,GM6B,Black,Box Lug Zinc Plated Steel,Nylon,Terminal Block,Track (9080GH/35mm DIN 3),UL Listed File E60616 CCN XCFR2 - CSA Certified File LR62144 Class 6228 01 - CE Marked,set of 50
Alternate Catalog Number 9080GMB6 Amperage Rating 30 A Application 9080G,GM6B ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9080GMB6 Color Black Connection LUG ZINC PLATED STEEL 7-8 LBF.IN : AWG 22...AWG 10 COPPER),ZINC PLATED STEEL BOX LUGS Connection Type Zinc Plated Steel Box Lug Country of Origin MX Currency USD Dimensions 1.72 in W x 0.235 in D x 1.82 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0910 lb Gross Weight per Pack Metric 9.10 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 4.3000 in Height [Metric] 4.3000 cm Item Group 21702 Length 4.3000 in Length [Metric] 4.3000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Nylon/Tin Plated Copper Busbar Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=372437&lang=en-us Mounting 35 MM DIN RAIL-9080GH TRACK Mounting Type 35 mm DIN Rail/9080GH Track Returnable Y Size 0.235 IN,1.72 IN,1.82 IN in Standard CSA FILE 62144 CLASS 6228 01-UL RECOGNIZED E60616 CCN XCFR2-CE Stock Status NONSTOCK Substitute Product Catalog Number 9080GH60 Terminal Size 51 Section Torque Rating 0.8 to 0.9 Nm Type Type G UNSPSC 39121410 UPC 11 78590174327 UPC 12 785901743279 Voltage Rating 600 VAC/600 VDC VAC//VDC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 0.8000 in Width [Metric] 0.8000 cm Wire Size #22 to 10 AWG Copper
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9080GMB6 |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | 9080G,GM6B |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9080GMB6 |
| Color | Black |
| Connection | LUG ZINC PLATED STEEL 7-8 LBF.IN : AWG 22...AWG 10 COPPER),ZINC PLATED STEEL BOX LUGS |
| Connection Type | Zinc Plated Steel Box Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.72 in W x 0.235 in D x 1.82 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0910 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.10 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 4.3000 in |
| Height [Metric] | 4.3000 cm |
| Item Group | 21702 |
| Length | 4.3000 in |
| Length [Metric] | 4.3000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Nylon/Tin Plated Copper Busbar |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=372437&lang=en-us |
| Mounting | 35 MM DIN RAIL-9080GH TRACK |
| Mounting Type | 35 mm DIN Rail/9080GH Track |
| Returnable | Y |
| Size | 0.235 IN,1.72 IN,1.82 IN in |
| Standard | CSA FILE 62144 CLASS 6228 01-UL RECOGNIZED E60616 CCN XCFR2-CE |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Substitute Product Catalog Number | 9080GH60 |
| Terminal Size | 51 Section |
| Torque Rating | 0.8 to 0.9 Nm |
| Type | Type G |
| UNSPSC | 39121410 |
| UPC 11 | 78590174327 |
| UPC 12 | 785901743279 |
| Voltage Rating | 600 VAC/600 VDC VAC//VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 0.8000 in |
| Width [Metric] | 0.8000 cm |
| Wire Size | #22 to 10 AWG Copper |