or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9070TF300D5 Type TF Industrial Open Style Control Transformer, 550/575/600 VAC Primary, 110/115/120 VAC Secondary, 300 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9070TF300D5 Type TF Industrial Open Style Control Transformer, 550/575/600 VAC Primary, 110/115/120 VAC Secondary, 300 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
SKU423534
MFGR #9070TF300D5
Call For Price
List: Square D™ Control Transformer, Type TF Industrial Open Style, 550/575/600 VAC Primary, 110/115/120 VAC Secondary, 300 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 1 ph, Screw Clamp Connection, Panel Mounting, 130 deg C Insulation, Open Enclosure, 80 deg C, 5.1 in H x 4-1/2 in W x 4.7 in D Dimensions
Square D™ Control Transformer, Type TF Industrial Open Style, 550/575/600 VAC Primary, 110/115/120 VAC Secondary, 300 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 1 ph, Screw Clamp Connection, Panel Mounting, 130 deg C Insulation, Open Enclosure, 80 deg C, 5.1 in H x 4-1/2 in W x 4.7 in D Dimensions
Alternate Catalog Number 9070TF300D5 Application Industrial Control Circuit Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070TF300D5 Connection Type Screw Clamp Country of Origin MX Currency USD Dimensions 5.1 in H x 4-1/2 in W x 4.7 in D Enclosure Open Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 344.76 Gross Volume per Pack Metric 5649.58 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0395 lb Gross Weight per Pack Metric 3.95 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504314065 Height 16.5100 in Height [Metric] 16.5100 cm Insulation 130 Item Group 16203 KVA Rating 0.3 Length 19.8120 in Length [Metric] 19.8120 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=454575&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Returnable Y Standard UL LISTED, CSA, CE MARKED Temperature Rating 80 Type Type TF Industrial Open Style UNSPSC 39121002 UPC 11 78590131444 UPC 12 785901314448 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 17.2720 in Width [Metric] 17.2720 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Phase 1 Power Rating 300 Primary Voltage 550/575/600 Secondary Voltage 110/115/120 Industrial Control Circuit Applications 0.41 X 1.50 INCH (CLASS CC) PRIMARY FUSE HOLDERS 120 x 240 VAC primary voltage Copper winding 0.41 x 1.5 in (class CC) primary fuse holders
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9070TF300D5 |
| Application | Industrial Control Circuit Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070TF300D5 |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5.1 in H x 4-1/2 in W x 4.7 in D |
| Enclosure | Open |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 344.76 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5649.58 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0395 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504314065 |
| Height | 16.5100 in |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Insulation | 130 |
| Item Group | 16203 |
| KVA Rating | 0.3 |
| Length | 19.8120 in |
| Length [Metric] | 19.8120 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=454575&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED, CSA, CE MARKED |
| Temperature Rating | 80 |
| Type | Type TF Industrial Open Style |
| UNSPSC | 39121002 |
| UPC 11 | 78590131444 |
| UPC 12 | 785901314448 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 17.2720 in |
| Width [Metric] | 17.2720 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 300 |
| Primary Voltage | 550/575/600 |
| Secondary Voltage | 110/115/120 |
| Industrial Control Circuit Applications |
| 0.41 X 1.50 INCH (CLASS CC) PRIMARY FUSE HOLDERS |
| 120 x 240 VAC primary voltage |
| Copper winding |
| 0.41 x 1.5 in (class CC) primary fuse holders |