or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9070TF1000D1 Type TF Open Style Control Transformer, 240/480 VAC Primary, 120 VAC Secondary, 1000 VA
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9070TF1000D1 Type TF Open Style Control Transformer, 240/480 VAC Primary, 120 VAC Secondary, 1000 VA
SKU35176
MFGR #9070TF1000D1
Call For Price
List: Square D 9070TF1000D1 TRANSFORMER CONTROL 1000VA 240/480V-120V,0.41 x 1.50 Inch (Class CC) Primary Fuse Holders,1-Phase,1000VA,115 Degrees C,120V or 115V or 110V,180 deg.C,240x480V or 230x460V or 220x440V,Copper,Develop to help customers comply with UL Standard 508 and NEC 450,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,UL Listed, CSA, CE Marked
Square D 9070TF1000D1 TRANSFORMER CONTROL 1000VA 240/480V-120V,0.41 x 1.50 Inch (Class CC) Primary Fuse Holders,1-Phase,1000VA,115 Degrees C,120V or 115V or 110V,180 deg.C,240x480V or 230x460V or 220x440V,Copper,Develop to help customers comply with UL Standard 508 and NEC 450,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,UL Listed, CSA, CE Marked
Alternate Catalog Number 9070TF1000D1 Application FSC2 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070TF1000D1 Connection Type Screw Clamp Country of Origin MX Currency USD Dimensions 5.73 in H x 5.25 in W x 6.04 in D Enclosure NOT RATED (OPEN DEVICE) Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 519.91 Gross Volume per Pack Metric 8519.80 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0989 lb Gross Weight per Pack Metric 9.89 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504314065 Height 14.9610 in Height [Metric] 14.9610 cm Insulation 180 Insulation Class 115 Item Group 16203 KVA Rating 1000 VA,1000 VA UL-1000 VA CSA-1000 VA NOM-600 VA CE Length 13.3350 in Length [Metric] 13.3350 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=454151&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Returnable Y Standard UL LISTED FILE E61239-CE-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 Substitute Product Catalog Number 9070FB2A Temperature Rating 115 °C Type Type TF UNSPSC 39121002 UPC 11 78590190492 UPC 12 785901904922 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 16.0020 in Width [Metric] 16.0020 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Hz Phase 1 pH Power Rating 1000 VA Primary Voltage 240 x 480, 230 x 460, 220 x 440 VAC Secondary Voltage 110/115/120 VAC FSC2 INDUSTRIAL ° CONTROL TRANSFORMER,° COPPER WINDING,S° CREW ° CLAMP TERMINALS Copper windings Stocked in a wide variety of size Derives 120 or near 120 VAC control power from a wide variety of supply voltages Compatible with square D™ finger safe covers Compatible with square D™ control power fuse kits Competitively priced with other universal control power transformers on the market 0.41 x 1.5 in (class CC) primary fuse holders 110/115/120 VAC secondary voltage 0.41 x 1.5 in (Class CC) primary fuse holders
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9070TF1000D1 |
| Application | FSC2 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070TF1000D1 |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5.73 in H x 5.25 in W x 6.04 in D |
| Enclosure | NOT RATED (OPEN DEVICE) |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 519.91 |
| Gross Volume per Pack Metric | 8519.80 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0989 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.89 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504314065 |
| Height | 14.9610 in |
| Height [Metric] | 14.9610 cm |
| Insulation | 180 |
| Insulation Class | 115 |
| Item Group | 16203 |
| KVA Rating | 1000 VA,1000 VA UL-1000 VA CSA-1000 VA NOM-600 VA CE |
| Length | 13.3350 in |
| Length [Metric] | 13.3350 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=454151&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED FILE E61239-CE-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 |
| Substitute Product Catalog Number | 9070FB2A |
| Temperature Rating | 115 °C |
| Type | Type TF |
| UNSPSC | 39121002 |
| UPC 11 | 78590190492 |
| UPC 12 | 785901904922 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 16.0020 in |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 1000 VA |
| Primary Voltage | 240 x 480, 230 x 460, 220 x 440 VAC |
| Secondary Voltage | 110/115/120 VAC |
| FSC2 |
| INDUSTRIAL ° CONTROL TRANSFORMER,° COPPER WINDING,S° CREW ° CLAMP TERMINALS |
| Copper windings |
| Stocked in a wide variety of size |
| Derives 120 or near 120 VAC control power from a wide variety of supply voltages |
| Compatible with square D™ finger safe covers |
| Compatible with square D™ control power fuse kits |
| Competitively priced with other universal control power transformers on the market |
| 0.41 x 1.5 in (class CC) primary fuse holders |
| 110/115/120 VAC secondary voltage |
| 0.41 x 1.5 in (Class CC) primary fuse holders |