or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9070T50D13 Type T Industrial Open Style Control Transformer, 120 VAC Primary, 12/24 VAC Secondary
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9070T50D13 Type T Industrial Open Style Control Transformer, 120 VAC Primary, 12/24 VAC Secondary
SKU100220
MFGR #9070T50D13
$/ea
Square D 9070T50D13 TRANSFORMER CONTROL 50VA 120V-12/24V,1-Phase,105 deg.C,12/24V,120V,50VA,55 Degrees C,Copper,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes,UL Listed, CSA, CE Marked
Square D 9070T50D13 TRANSFORMER CONTROL 50VA 120V-12/24V,1-Phase,105 deg.C,12/24V,120V,50VA,55 Degrees C,Copper,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes,UL Listed, CSA, CE Marked
Alternate Catalog Number 9070T50D13 Application FSC1 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070T50D13 Connection Type Screw Clamp Country of Origin MX Currency USD Dimensions 2.58 in H x 3 in W x 3.09 in D Enclosure NOT RATED (OPEN DEVICE) Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 59.16 Gross Volume per Pack Metric 969.50 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0135 lb Gross Weight per Pack Metric 1.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504316000 Height 15.2400 in Height [Metric] 9.3980 cm Insulation Class 55 Item Group 16200 KVA Rating 50 VA,50 VA Length 18.5420 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=453697&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Returnable Y Standard CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90-UL LISTED FILE E61239-CE Substitute Product Catalog Number 9070FB2A Temperature Rating 55 °C Type Type T UNSPSC 39121002 UPC 11 78590190557 UPC 12 785901905578 Warranty Description Contractual Warranty:10 Years Width 16.0020 in Width [Metric] 10.6680 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Hz Phase 1 pH Power Rating 50 VA Primary Voltage 120 VAC Secondary Voltage 12/24 VAC FSC1 INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,COPPER WINDING,SCREW CLAMP TERMINALS Copper windings Stocked in a wide variety of size Derives 120 or near 120 VAC control power from a wide variety of supply voltages Compatible with square D™ finger safe covers Compatible with square D™ control power fuse kits Competitively priced with other universal control power transformers on the market 120 VAC primary voltage rating 12/24 VAC secondary voltage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9070T50D13 |
| Application | FSC1 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070T50D13 |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.58 in H x 3 in W x 3.09 in D |
| Enclosure | NOT RATED (OPEN DEVICE) |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 59.16 |
| Gross Volume per Pack Metric | 969.50 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0135 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504316000 |
| Height | 15.2400 in |
| Height [Metric] | 9.3980 cm |
| Insulation Class | 55 |
| Item Group | 16200 |
| KVA Rating | 50 VA,50 VA |
| Length | 18.5420 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=453697&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90-UL LISTED FILE E61239-CE |
| Substitute Product Catalog Number | 9070FB2A |
| Temperature Rating | 55 °C |
| Type | Type T |
| UNSPSC | 39121002 |
| UPC 11 | 78590190557 |
| UPC 12 | 785901905578 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:10 Years |
| Width | 16.0020 in |
| Width [Metric] | 10.6680 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 50 VA |
| Primary Voltage | 120 VAC |
| Secondary Voltage | 12/24 VAC |
| FSC1 |
| INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,COPPER WINDING,SCREW CLAMP TERMINALS |
| Copper windings |
| Stocked in a wide variety of size |
| Derives 120 or near 120 VAC control power from a wide variety of supply voltages |
| Compatible with square D™ finger safe covers |
| Compatible with square D™ control power fuse kits |
| Competitively priced with other universal control power transformers on the market |
| 120 VAC primary voltage rating |
| 12/24 VAC secondary voltage rating |