or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9070T500D31 Type T Open Style Control Transformer, 480 VAC Primary, 110/220 VAC Secondary, 0.5 kVA, 50/60 Hz
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9070T500D31 Type T Open Style Control Transformer, 480 VAC Primary, 110/220 VAC Secondary, 0.5 kVA, 50/60 Hz
SKU35191
MFGR #9070T500D31
Call For Price
List: Square D 9070T500D31 XFMR CONTROL 500VA 240/480V-120/240V,1-Phase,115 Degrees C,120/240V or 115/230V or 110/220V,180 deg.C,240x480V or 230x460V or 220x440V,500VA,Copper,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes,UL Listed, CSA, CE Marked
Square D 9070T500D31 XFMR CONTROL 500VA 240/480V-120/240V,1-Phase,115 Degrees C,120/240V or 115/230V or 110/220V,180 deg.C,240x480V or 230x460V or 220x440V,500VA,Copper,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes,UL Listed, CSA, CE Marked
Alternate Catalog Number 9070T500D31 Application FSC2 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070T500D31 Connection Type Screw Clamp Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3.8 in H x 4.5 in W x 5.46 in D Enclosure NOT RATED (OPEN DEVICE) Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 330.98 Gross Volume per Pack Metric 5423.77 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0560 lb Gross Weight per Pack Metric 5.60 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504314065 Height 16.5100 in Height [Metric] 16.5100 cm Insulation Class 115 Item Group 16201 KVA Rating 500 VA,500 VA UL-500 VA CSA-500 VA NOM-300 VA CE Length 19.3040 in Length [Metric] 19.3040 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=453531&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Returnable Y Standard CE-UL LISTED FILE E61239-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 Substitute Product Catalog Number 9070FB2A Temperature Rating 115 °C Type Type T Industrial Open Style UNSPSC 39121002 UPC 11 78590190720 UPC 12 785901907206 Warranty Description Contractual Warranty:10 Years Width 17.0180 in Width [Metric] 17.0180 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Hz Phase 1 pH Power Rating 500 VA Primary Voltage 220/480 VAC Secondary Voltage 110/240 VAC FSC2 INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,COPPER WINDING,SCREW CLAMP TERMINALS Copper winding 240/480, 230/460, 220/440 VAC primary voltage rating 110/115/120 VAC secondary volt
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9070T500D31 |
| Application | FSC2 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070T500D31 |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.8 in H x 4.5 in W x 5.46 in D |
| Enclosure | NOT RATED (OPEN DEVICE) |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 330.98 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5423.77 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0560 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.60 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504314065 |
| Height | 16.5100 in |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Insulation Class | 115 |
| Item Group | 16201 |
| KVA Rating | 500 VA,500 VA UL-500 VA CSA-500 VA NOM-300 VA CE |
| Length | 19.3040 in |
| Length [Metric] | 19.3040 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=453531&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Returnable | Y |
| Standard | CE-UL LISTED FILE E61239-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 |
| Substitute Product Catalog Number | 9070FB2A |
| Temperature Rating | 115 °C |
| Type | Type T Industrial Open Style |
| UNSPSC | 39121002 |
| UPC 11 | 78590190720 |
| UPC 12 | 785901907206 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:10 Years |
| Width | 17.0180 in |
| Width [Metric] | 17.0180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 500 VA |
| Primary Voltage | 220/480 VAC |
| Secondary Voltage | 110/240 VAC |
| FSC2 |
| INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,COPPER WINDING,SCREW CLAMP TERMINALS |
| Copper winding |
| 240/480, 230/460, 220/440 VAC primary voltage rating |
| 110/115/120 VAC secondary volt |