or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9070T500D1 Type T Industrial Open Style Control Transformer, 240/480 VAC Primary, 120 VAC Secondary
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9070T500D1 Type T Industrial Open Style Control Transformer, 240/480 VAC Primary, 120 VAC Secondary
SKU35161
MFGR #9070T500D1
Call For Price
List: Square D 9070T500D1 TRANSFORMER CONTROL 500VA 240/480V-120V,1-Phase,115 Degrees C,120V or 115V or 110V,180 deg.C,240x480V or 230x460V or 220x440V,500VA,Copper,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes,UL Listed, CSA, CE Marked
Square D 9070T500D1 TRANSFORMER CONTROL 500VA 240/480V-120V,1-Phase,115 Degrees C,120V or 115V or 110V,180 deg.C,240x480V or 230x460V or 220x440V,500VA,Copper,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes,UL Listed, CSA, CE Marked
Alternate Catalog Number 9070T500D1 Application FSC2 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070T500D1 Connection Type Screw Clamp Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3.8 in H x 4.5 in W x 5.46 in D Enclosure NOT RATED (OPEN DEVICE) Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 335.10 Gross Volume per Pack Metric 5491.35 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0565 lb Gross Weight per Pack Metric 5.65 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504314065 Height 15.4940 in Height [Metric] 15.4940 cm Item Group 16201 KVA Rating 500 VA,500 VA UL-500 VA CSA-500 VA NOM-300 VA CE Length 19.5580 in Length [Metric] 19.5580 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=453489&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Number Of Phases 1 Returnable Y Standard UL LISTED FILE E61239-CE-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 Substitute Product Catalog Number 9070FB2A Temperature Rating 115 °C Type Type T UNSPSC 39121002 UPC 11 78590190470 UPC 12 785901904700 Warranty Description Contractual Warranty:10 Years Width 17.2720 in Width [Metric] 17.2720 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Hz Phase 1 pH Power Rating 500 VA Primary Voltage 240 x 480, 230 x 460, 220 x 440 VAC Secondary Voltage 110/115/120 VAC FSC2 INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,COPPER WINDING,SCREW CLAMP TERMINALS Copper windings Stocked in a wide variety of size Derives 120 or near 120 VAC control power from a wide variety of supply voltages Compatible with square D™ finger safe covers Compatible with square D™ control power fuse kits Competitively priced with other universal control power transformers on the market 240 x 480, 230 x 460, 220 x 440 VAC primary volt 120/115/110 VAC secondary volt
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9070T500D1 |
| Application | FSC2 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070T500D1 |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.8 in H x 4.5 in W x 5.46 in D |
| Enclosure | NOT RATED (OPEN DEVICE) |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 335.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5491.35 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0565 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504314065 |
| Height | 15.4940 in |
| Height [Metric] | 15.4940 cm |
| Item Group | 16201 |
| KVA Rating | 500 VA,500 VA UL-500 VA CSA-500 VA NOM-300 VA CE |
| Length | 19.5580 in |
| Length [Metric] | 19.5580 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=453489&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Phases | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED FILE E61239-CE-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 |
| Substitute Product Catalog Number | 9070FB2A |
| Temperature Rating | 115 °C |
| Type | Type T |
| UNSPSC | 39121002 |
| UPC 11 | 78590190470 |
| UPC 12 | 785901904700 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:10 Years |
| Width | 17.2720 in |
| Width [Metric] | 17.2720 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 500 VA |
| Primary Voltage | 240 x 480, 230 x 460, 220 x 440 VAC |
| Secondary Voltage | 110/115/120 VAC |
| FSC2 |
| INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,COPPER WINDING,SCREW CLAMP TERMINALS |
| Copper windings |
| Stocked in a wide variety of size |
| Derives 120 or near 120 VAC control power from a wide variety of supply voltages |
| Compatible with square D™ finger safe covers |
| Compatible with square D™ control power fuse kits |
| Competitively priced with other universal control power transformers on the market |
| 240 x 480, 230 x 460, 220 x 440 VAC primary volt |
| 120/115/110 VAC secondary volt |