or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9070T5000D33 Type T Control Transformer, 380/400/415 VAC Primary, 115/230 VAC Secondary, 5000 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 ph Phase
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9070T5000D33 Type T Control Transformer, 380/400/415 VAC Primary, 115/230 VAC Secondary, 5000 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 ph Phase
SKUPDW~6446463
MFGR #9070T5000D33
Call For Price
Square D™ Control Transformer, Type T, Series: 9070, 380/400/415 VAC Primary, 115/230 VAC Secondary, 5000 VA, 50/60 Hz, 1 ph, Screw Clamp, Panel Mount, 356 deg F, Open, 115 deg C, 9 in W x 9.15 in D x 8.75 in H
Square D™ Control Transformer, Type T, Series: 9070, 380/400/415 VAC Primary, 115/230 VAC Secondary, 5000 VA, 50/60 Hz, 1 ph, Screw Clamp, Panel Mount, 356 deg F, Open, 115 deg C, 9 in W x 9.15 in D x 8.75 in H
Alternate Catalog Number 9070T5000D33 Application Industrial Markets, OEM Commercial, Electrical Equipment OEM ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070T5000D33 Connection Type Screw Clamp Country of Origin US Currency USD Dimensions 9 in W x 9.15 in D x 8.75 in H Enclosure NOT RATED (OPEN DEVICE) Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0431 lb Gross Weight per Pack Metric 43.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504320000 Height 8.8000 in Height [Metric] 8.8000 cm Insulation 356 Item Group 16205 KVA Rating 5000 VA UL-5000 VA CSA-5000 VA NOM-3000 VA CE Length 16.5000 in Length [Metric] 16.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=453441&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Returnable N Series 9070 Standard UL LISTED-CUL-CSA-CE Temperature Rating 115 Type Type T UNSPSC 39121002 UPC 11 78590133438 UPC 12 785901334385 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.3000 in Width [Metric] 12.3000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Phase 1 Power Rating 5000 Primary Voltage 380/400/415 Secondary Voltage 115/230 Industrial Markets, OEM Commercial, Electrical Equipment OEM INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,SCREW CLAMP TERMINALS Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9070T5000D33 |
| Application | Industrial Markets, OEM Commercial, Electrical Equipment OEM |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070T5000D33 |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9 in W x 9.15 in D x 8.75 in H |
| Enclosure | NOT RATED (OPEN DEVICE) |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0431 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 43.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504320000 |
| Height | 8.8000 in |
| Height [Metric] | 8.8000 cm |
| Insulation | 356 |
| Item Group | 16205 |
| KVA Rating | 5000 VA UL-5000 VA CSA-5000 VA NOM-3000 VA CE |
| Length | 16.5000 in |
| Length [Metric] | 16.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=453441&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Returnable | N |
| Series | 9070 |
| Standard | UL LISTED-CUL-CSA-CE |
| Temperature Rating | 115 |
| Type | Type T |
| UNSPSC | 39121002 |
| UPC 11 | 78590133438 |
| UPC 12 | 785901334385 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.3000 in |
| Width [Metric] | 12.3000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 5000 |
| Primary Voltage | 380/400/415 |
| Secondary Voltage | 115/230 |
| Industrial Markets, OEM Commercial, Electrical Equipment OEM |
| INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,SCREW CLAMP TERMINALS |
| Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes |