or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9070T150D20 Type T Industrial Open Style Control Transformer, 208/230/460 VAC Primary, 115 VAC Secondary, 150 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9070T150D20 Type T Industrial Open Style Control Transformer, 208/230/460 VAC Primary, 115 VAC Secondary, 150 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
SKU1200102
MFGR #9070T150D20
$/ea
Square D™ Control Transformer, Type T Industrial Open Style, 208/230/460 VAC Primary, 115 VAC Secondary, 150 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 1 ph, Screw Clamp Connection, Panel Mounting, 105 deg C Insulation, Open Enclosure, 55 deg C, 3.75 in W x 3.59 in D x 3.2 in H Dimensions
Square D™ Control Transformer, Type T Industrial Open Style, 208/230/460 VAC Primary, 115 VAC Secondary, 150 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 1 ph, Screw Clamp Connection, Panel Mounting, 105 deg C Insulation, Open Enclosure, 55 deg C, 3.75 in W x 3.59 in D x 3.2 in H Dimensions
Alternate Catalog Number 9070T150D20 Application For used to handle high inrush associated with contactors and relays applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070T150D20 Connection Type Screw Clamp Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3.2 in H x 3.75 in W x 3.59 in D Enclosure NOT RATED (OPEN DEVICE) Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 63.84 Gross Volume per Pack Metric 1046.15 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0256 lb Gross Weight per Pack Metric 2.56 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504314065 Height 9.6520 in Height [Metric] 9.6520 cm Insulation 105 Item Group 16200 KVA Rating 150 VA,150 VA Length 10.1600 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=452571&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Returnable Y Standard CE-UL LISTED FILE E61239-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 Temperature Rating 55 Type Type T Industrial Open Style UNSPSC 39121002 UPC 11 78590190509 UPC 12 785901905097 Warranty Description Contractual Warranty:10 Years Width 10.6680 in Width [Metric] 10.6680 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Phase 1 Power Rating 150 Primary Voltage 208/230/460 Secondary Voltage 115 For used to handle high inrush associated with contactors and relays applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes applications INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,COPPER WINDING,SCREW CLAMP TERMINALS Stocked in a wide variety of sizes Derives 120 or near 120 VAC control power from a wide variety of supply voltages Compatible with Square D™ fingersafe® covers Compatible with Square D™ control power fuse kits Competitively priced with other universal control power transformers on the market Copper winding 208/230/460 VAC primary voltage rating 115 VAC secondary voltage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9070T150D20 |
| Application | For used to handle high inrush associated with contactors and relays applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070T150D20 |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.2 in H x 3.75 in W x 3.59 in D |
| Enclosure | NOT RATED (OPEN DEVICE) |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 63.84 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1046.15 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0256 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.56 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504314065 |
| Height | 9.6520 in |
| Height [Metric] | 9.6520 cm |
| Insulation | 105 |
| Item Group | 16200 |
| KVA Rating | 150 VA,150 VA |
| Length | 10.1600 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=452571&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Returnable | Y |
| Standard | CE-UL LISTED FILE E61239-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 |
| Temperature Rating | 55 |
| Type | Type T Industrial Open Style |
| UNSPSC | 39121002 |
| UPC 11 | 78590190509 |
| UPC 12 | 785901905097 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:10 Years |
| Width | 10.6680 in |
| Width [Metric] | 10.6680 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 150 |
| Primary Voltage | 208/230/460 |
| Secondary Voltage | 115 |
| For used to handle high inrush associated with contactors and relays applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes applications |
| INDUSTRIAL CONTROL TRANSFORMER,COPPER WINDING,SCREW CLAMP TERMINALS |
| Stocked in a wide variety of sizes |
| Derives 120 or near 120 VAC control power from a wide variety of supply voltages |
| Compatible with Square D™ fingersafe® covers |
| Compatible with Square D™ control power fuse kits |
| Competitively priced with other universal control power transformers on the market |
| Copper winding |
| 208/230/460 VAC primary voltage rating |
| 115 VAC secondary voltage rating |