or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9070T100D3 TRANSFORMER CONTROL
SKU100219
MFGR #9070T100D3
Call For Price
List: Square D 9070T100D3 TRANSFORMER CONTROL 100VA 208V-120V,1-Phase,100VA,105 deg.C,120V,208V,55 Degrees C,Copper,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes,UL Listed, CSA, CE Marked
Square D 9070T100D3 TRANSFORMER CONTROL 100VA 208V-120V,1-Phase,100VA,105 deg.C,120V,208V,55 Degrees C,Copper,Industrial Control Transformer,Open,Panel,Screw Clamp,Specifically designed to handle high inrush associated with contactors and relays for applications such as conveyor systems, paint lines, punch presses or overhead cranes,UL Listed, CSA, CE Marked
Application FSC1 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070T100D3 Connection Type Screw Clamp Country of Origin MX Currency USD Enclosure NOT RATED (OPEN DEVICE) Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 1.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504314065 Height [Metric] 9.3980 cm Insulation 105 Insulation Class 55 Length [Metric] 10.6680 cm Mounting Panel Mounting Type Panel Returnable Y Series 9070 Standard UL LISTED FILE E61239-CE-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 Type Type T UNSPSC 39121002 UPC 11 78590190548 UPC 12 785901905486 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Hz Phase 1 pH Power Rating 100 VA Secondary Voltage 120 VAC Alternate Catalog Number 9070T100D3 Gross Volume Per Pack 60.68 Gross Volume per Pack Metric 994.36 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Item Group 16200 Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=452303&lang=en-us Substitute Product Catalog Number 9070FB3A Warranty Description Contractual Warranty:10 Years
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | FSC1 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070T100D3 |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NOT RATED (OPEN DEVICE) |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504314065 |
| Height [Metric] | 9.3980 cm |
| Insulation | 105 |
| Insulation Class | 55 |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Returnable | Y |
| Series | 9070 |
| Standard | UL LISTED FILE E61239-CE-CSA FILE LR37055 GUIDE 184-N-90 |
| Type | Type T |
| UNSPSC | 39121002 |
| UPC 11 | 78590190548 |
| UPC 12 | 785901905486 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 100 VA |
| Secondary Voltage | 120 VAC |
| Alternate Catalog Number | 9070T100D3 |
| Gross Volume Per Pack | 60.68 |
| Gross Volume per Pack Metric | 994.36 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Item Group | 16200 |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=452303&lang=en-us |
| Substitute Product Catalog Number | 9070FB3A |
| Warranty Description | Contractual Warranty:10 Years |