or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9070FSC2 Terminal Cover, 7.2 in L x 6.2 in W x 5.4 in H, For Use With Type T, E, TF Transformer
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9070FSC2 Terminal Cover, 7.2 in L x 6.2 in W x 5.4 in H, For Use With Type T, E, TF Transformer
SKU35166
MFGR #9070FSC2
Call For Price
List: Square D 9070FSC2 TERMINAL COVER (1 BOX OF 10, 2 PER PKG),2 cover per kit,Direct,Fingersafe cover,covering terminals for protection
Square D 9070FSC2 TERMINAL COVER (1 BOX OF 10, 2 PER PKG),2 cover per kit,Direct,Fingersafe cover,covering terminals for protection
Alternate Catalog Number 9070FSC2 Application COVERING TERMINALS FOR PROTECTION ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070FSC2 Country of Origin CA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 8.00 Gross Volume per Pack Metric 131.10 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3629 lb Gross Weight per Pack Metric 36.29 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 3.0480 in Height [Metric] 3.0480 cm Item Group 16204 Length 11.1760 in Length [Metric] 11.1760 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=451139&lang=en-us Mounting DIRECT Returnable Y Substitute Product Catalog Number 9070T100D1 UNSPSC 39121002 UPC 11 78590190475 UPC 12 785901904755 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.1120 in Width [Metric] 7.1120 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Size 7.2 in L x 6.2 in W x 5.4 in H Suitable For Use With Class 9070 Type T, E, TF 0.25 to 5 kVA Transformer Type Surface Mount COVERING TERMINALS FOR PROTECTION 2 COVER PER KIT
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9070FSC2 |
| Application | COVERING TERMINALS FOR PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070FSC2 |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 8.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 131.10 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3629 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 36.29 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 3.0480 in |
| Height [Metric] | 3.0480 cm |
| Item Group | 16204 |
| Length | 11.1760 in |
| Length [Metric] | 11.1760 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=451139&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | 9070T100D1 |
| UNSPSC | 39121002 |
| UPC 11 | 78590190475 |
| UPC 12 | 785901904755 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.1120 in |
| Width [Metric] | 7.1120 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Size | 7.2 in L x 6.2 in W x 5.4 in H |
| Suitable For Use With | Class 9070 Type T, E, TF 0.25 to 5 kVA Transformer |
| Type | Surface Mount |
| COVERING TERMINALS FOR PROTECTION |
| 2 COVER PER KIT |