or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9050JCK70V14 Type JCK Timing Relay, 1 to 999 min Time Setting, 240 VAC, 11 Pins, 2NO-2NC DPDT Contact Form
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9050JCK70V14 Type JCK Timing Relay, 1 to 999 min Time Setting, 240 VAC, 11 Pins, 2NO-2NC DPDT Contact Form
SKU96135
MFGR #9050JCK70V14
Call For Price
List: Square D 9050JCK70V14 TIMER RELAY 240VAC 10AMP +OPTIONS,2 N.O./2 N.C. DPDT,24VAC50/60Hz,On Delay, Off Delay, Interval, One Shot, Repeat Cycle 0.05 - 9.99 Seconds 0.1 - 99.9 Seconds 1 - 999 Seconds 0.1 - 99.9 Minutes 1 - 999 Minutes,Tubular,UL Listed File Number E78351 CCN NLDX - CSA Certified File Number LR60905 Class 321104 - CE Marked,socket,timer
Square D 9050JCK70V14 TIMER RELAY 240VAC 10AMP +OPTIONS,2 N.O./2 N.C. DPDT,24VAC50/60Hz,On Delay, Off Delay, Interval, One Shot, Repeat Cycle 0.05 - 9.99 Seconds 0.1 - 99.9 Seconds 1 - 999 Seconds 0.1 - 99.9 Minutes 1 - 999 Minutes,Tubular,UL Listed File Number E78351 CCN NLDX - CSA Certified File Number LR60905 Class 321104 - CE Marked,socket,timer
Alternate Catalog Number 9050JCK70V14 Amperage Rating 10 A ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9050JCK70V14 Coil 24 V AC Contact Configuration 2 NO + 2 NC Contact Form 2NO-2NC DPDT Country of Origin US Currency USD Electrical Connections Tubular Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 20.42 Gross Volume per Pack Metric 334.70 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 127.01 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height [Metric] 4.8260 cm Item Group 21652 Length [Metric] 10.9220 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=370919&lang=en-us Mounting Socket Mounting Type Socket Number of Pins 11 Operation Mode On Delay Returnable Y Standard UL RECOGNIZED-ROHS-CE-UL LISTED Stock Status NONSTOCK Substitute Product Catalog Number 8501NR62 Timing Range 0.1...99.9 h;0.05...9.99 s;0.1...99.9 min;1...999 h;1...999 s;1...999 min Type Type JCK Class 9050 Electronic UNSPSC 39122329 UPC 11 78590105389 UPC 12 785901053897 Voltage Rating 240 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 6.3500 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9050JCK70V14 |
| Amperage Rating | 10 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9050JCK70V14 |
| Coil | 24 V AC |
| Contact Configuration | 2 NO + 2 NC |
| Contact Form | 2NO-2NC DPDT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Electrical Connections | Tubular |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 20.42 |
| Gross Volume per Pack Metric | 334.70 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 127.01 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height [Metric] | 4.8260 cm |
| Item Group | 21652 |
| Length [Metric] | 10.9220 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=370919&lang=en-us |
| Mounting | Socket |
| Mounting Type | Socket |
| Number of Pins | 11 |
| Operation Mode | On Delay |
| Returnable | Y |
| Standard | UL RECOGNIZED-ROHS-CE-UL LISTED |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Substitute Product Catalog Number | 8501NR62 |
| Timing Range | 0.1...99.9 h;0.05...9.99 s;0.1...99.9 min;1...999 h;1...999 s;1...999 min |
| Type | Type JCK Class 9050 Electronic |
| UNSPSC | 39122329 |
| UPC 11 | 78590105389 |
| UPC 12 | 785901053897 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |