or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ 9001SKR3UH5 PUSHBUTTON 600VAC 1
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ 9001SKR3UH5 PUSHBUTTON 600VAC 1
SKUPDW~6441435
MFGR #9001SKR3UH5
Call For Price
List: Schneider Electric,PUSHBUTTON 600VAC 10AMP 30MM SK +OPTIONS,1 NO,10A,30 mm,600V,AC15 - DC13,Harmony 9001SK,NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13,Panel,Screw Clamp,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion Resistant (Indoor/Outdoor),complete push-button,complete push-button,plastic,slow-break,spring return
Schneider Electric,PUSHBUTTON 600VAC 10AMP 30MM SK +OPTIONS,1 NO,10A,30 mm,600V,AC15 - DC13,Harmony 9001SK,NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13,Panel,Screw Clamp,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion Resistant (Indoor/Outdoor),complete push-button,complete push-button,plastic,slow-break,spring return
Catalog Number 9001SKR3UH5 Country of Origin US UPC 11 78590184370 Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Action Slow-break Actuator 7 colours choice projecting, unmarked; spring return Alternate Catalog Number 9001SKR3UH5 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Contact Configuration 1 NO Currency USD Enclosure NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4-NEMA 4X EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 226.80 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Insulation 250 V 3)EN/IEC 60947-1 Item Group 21429 Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=496327&lang=en-us Mounting Panel Returnable N Size 30 mm Standard 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,IP66 IEC 60529,JIS C 852-JIS C 4520-UL 508-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-4-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-1,NEMA-UL 508 Sub Brand HARMONY Substitute Product Catalog Number 9001KA2 Type PUSH-BUTTON UNSPSC 39122216 UPC 12 785901843702 Voltage Rating 600 V Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 9001SKR3UH5 |
| Country of Origin | US |
| UPC 11 | 78590184370 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Action | Slow-break |
| Actuator | 7 colours choice projecting, unmarked; spring return |
| Alternate Catalog Number | 9001SKR3UH5 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4-NEMA 4X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 226.80 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Insulation | 250 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Item Group | 21429 |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=496327&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Returnable | N |
| Size | 30 mm |
| Standard | 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,IP66 IEC 60529,JIS C 852-JIS C 4520-UL 508-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-4-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-1,NEMA-UL 508 |
| Sub Brand | HARMONY |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA2 |
| Type | PUSH-BUTTON |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 12 | 785901843702 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |