or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9001KP7L6 PILOT LIGHT 240VAC 30
SKUPDW~7522080
MFGR #9001KP7L6
Call For Price
Schneider Electric,PILOT LIGHT 240VAC 30MM TYPE K +OPTIONS,30mm,9001K,BA 9s,Harmony 9001K,NEMA 3R-NEMA 4-NEMA 6-NEMA 13-NEMA 3-NEMA 2-NEMA 12-NEMA 1,Panel,UL, CSA, CE,chromium plated metal,complete pilot light,incandescent,round
Schneider Electric,PILOT LIGHT 240VAC 30MM TYPE K +OPTIONS,30mm,9001K,BA 9s,Harmony 9001K,NEMA 3R-NEMA 4-NEMA 6-NEMA 13-NEMA 3-NEMA 2-NEMA 12-NEMA 1,Panel,UL, CSA, CE,chromium plated metal,complete pilot light,incandescent,round
Application 9001K ARRA Compliant N Base BA 9s Base Type BA9s Bezel|Housing Polished Chrome Metal/Thermoplastic Polyester Buy American Compliant N Catalog Number 9001KP7L6 Color Blue Country of Origin MX Enclosure Type NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Lamp Type Incandescent Lens Color Blue Lens Material Glass Mounting Panel Series 9001K Shape Round Size 30 mm Standard 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,IP66 IEC 60529,JIS C8201-5-1-UL 508-JIS C 852-EN/IEC 60947-5-4-EN/IEC 60947-1-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-1-JIS C8201-1,NEMA-UL 508 Sub Brand 9001K Terminal Type Screw/Clamp Type Type K Standard Transformer UNSPSC 39121534 UPC 11 78590195500 UPC 12 785901955009 Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Mounting Type Panel Finish Chromium Plated Metal Fixture Type Incandescent Harmonization Tariff Schedule Code 8531809026 Item Group 21426 Lens Type Domed Returnable Y Style Style 9 Substitute Product Catalog Number 9001KA5
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | 9001K |
| ARRA Compliant | N |
| Base | BA 9s |
| Base Type | BA9s |
| Bezel|Housing | Polished Chrome Metal/Thermoplastic Polyester |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KP7L6 |
| Color | Blue |
| Country of Origin | MX |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lens Color | Blue |
| Lens Material | Glass |
| Mounting | Panel |
| Series | 9001K |
| Shape | Round |
| Size | 30 mm |
| Standard | 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,IP66 IEC 60529,JIS C8201-5-1-UL 508-JIS C 852-EN/IEC 60947-5-4-EN/IEC 60947-1-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-1-JIS C8201-1,NEMA-UL 508 |
| Sub Brand | 9001K |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Type K Standard Transformer |
| UNSPSC | 39121534 |
| UPC 11 | 78590195500 |
| UPC 12 | 785901955009 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Mounting Type | Panel |
| Finish | Chromium Plated Metal |
| Fixture Type | Incandescent |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809026 |
| Item Group | 21426 |
| Lens Type | Domed |
| Returnable | Y |
| Style | Style 9 |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA5 |