or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ 9001K11J35LYFA SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM T-K
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ 9001K11J35LYFA SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM T-K
SKUPDW~11649973
MFGR #9001K11J35LYFA
$/ea
SQD 9001K11J35LYFA SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM T-K
SQD 9001K11J35LYFA SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM T-K
Action STAY PUT Actuator 2 POSITIONS,AMBER LONG HANDLE,STAY PUT Alternate Catalog Number 9001K11J35LYFA Application 9001KA2 side 1 or 2 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9001K11J35LYFA Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.4948 lb Gross Weight per Pack Metric 249.48 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 4.8260 in Height [Metric] 4.8260 cm Indicator BA 9S,AMBER Item Group 21426 Length 11.4300 in Length [Metric] 11.4300 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=461803&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable N Standard 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,EN/IEC 60947-5-4-JIS C 4520-EN/IEC 60947-1-JIS C 852-CSA C22.2 NO 14-UL 508-EN/IEC 60947-5-1,IP66 IEC 60529,UL 508-NEMA Sub Brand 9001K Substitute Product Catalog Number 9001KA3 Type Illuminated selector switch UNSPSC 39122217 UPC 11 47569000034 UPC 12 047569000034 Voltage Rating 24 VAC//VDC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.8420 in Width [Metric] 5.8420 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Contact Configuration Without contact block Size 30 mm 9001KA2 SIDE 1 OR 2 CHROMIUM PLATED METAL,ILLUMINATED SELECTOR SWITCH
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | STAY PUT |
| Actuator | 2 POSITIONS,AMBER LONG HANDLE,STAY PUT |
| Alternate Catalog Number | 9001K11J35LYFA |
| Application | 9001KA2 side 1 or 2 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001K11J35LYFA |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.4948 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 249.48 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 4.8260 in |
| Height [Metric] | 4.8260 cm |
| Indicator | BA 9S,AMBER |
| Item Group | 21426 |
| Length | 11.4300 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=461803&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | N |
| Standard | 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,EN/IEC 60947-5-4-JIS C 4520-EN/IEC 60947-1-JIS C 852-CSA C22.2 NO 14-UL 508-EN/IEC 60947-5-1,IP66 IEC 60529,UL 508-NEMA |
| Sub Brand | 9001K |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA3 |
| Type | Illuminated selector switch |
| UNSPSC | 39122217 |
| UPC 11 | 47569000034 |
| UPC 12 | 047569000034 |
| Voltage Rating | 24 VAC//VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.8420 in |
| Width [Metric] | 5.8420 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Contact Configuration | Without contact block |
| Size | 30 mm |
| 9001KA2 SIDE 1 OR 2 |
| CHROMIUM PLATED METAL,ILLUMINATED SELECTOR SWITCH |