or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ 8910DPA32V02 8910DPA Electro-Mechanical Definite Purpose Contactor, 110/120 VAC Coil, 30 A Max Load, 2NO, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ 8910DPA32V02 8910DPA Electro-Mechanical Definite Purpose Contactor, 110/120 VAC Coil, 30 A Max Load, 2NO, 2 Poles
SKU32156
MFGR #8910DPA32V02
Call For Price
List: Square D 8910DPA32V02 CONTACTOR 600VAC 30AMP DPA +OPTIONS,1-Phase,120 V AC 60 Hz-110 V AC 50 Hz,2 NO,2P,DPA,Definite Purpose Contactor,Ideal for heating, air conditioning, refrigeration, data processing and food service equipment.,Panel,Quick Connect/Binder Head Screw,UL Recognized - CSA Certified - CE Marked
Square D 8910DPA32V02 CONTACTOR 600VAC 30AMP DPA +OPTIONS,1-Phase,120 V AC 60 Hz-110 V AC 50 Hz,2 NO,2P,DPA,Definite Purpose Contactor,Ideal for heating, air conditioning, refrigeration, data processing and food service equipment.,Panel,Quick Connect/Binder Head Screw,UL Recognized - CSA Certified - CE Marked
Alternate Catalog Number 8910DPA32V02 Application IDEAL FOR HEATING, AIR CONDITIONING, REFRIGERATION, DATA PROCESSING AND FOOD SERVICE EQUIPMENT. ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 8910DPA32V02 Connection Type Quick-Connect/Binding Head Screw Contact Configuration 2NO Contact Type Non-Reversing Country of Origin CN Currency USD Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 34.94 Gross Volume per Pack Metric 572.63 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 444.52 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height [Metric] 6.3500 cm Item Group 21343 Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=559805&lang=en-us Maximum Load Current 30 A Mounting Panel Mounting Type Panel Number Of Poles 2 Phase 1 Returnable Y Series 8910DPA Standard UL RECOGNIZED-CSA Standards UL E3190CCN NLDX2 ListedCSA LR25490 CertifiedClass 3211 04CE Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand DPA Substitute Product Catalog Number 9999D10 Terminal Type Binding Head Screw/Quick-Connect Type Electro-Mechanical UNSPSC 39121529 UPC 11 78590111696 UPC 12 785901116967 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 7.8740 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8910DPA32V02 |
| Application | IDEAL FOR HEATING, AIR CONDITIONING, REFRIGERATION, DATA PROCESSING AND FOOD SERVICE EQUIPMENT. |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8910DPA32V02 |
| Connection Type | Quick-Connect/Binding Head Screw |
| Contact Configuration | 2NO |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 34.94 |
| Gross Volume per Pack Metric | 572.63 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 444.52 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Item Group | 21343 |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=559805&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 30 A |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Series | 8910DPA |
| Standard | UL RECOGNIZED-CSA |
| Standards | UL E3190CCN NLDX2 ListedCSA LR25490 CertifiedClass 3211 04CE Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | DPA |
| Substitute Product Catalog Number | 9999D10 |
| Terminal Type | Binding Head Screw/Quick-Connect |
| Type | Electro-Mechanical |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590111696 |
| UPC 12 | 785901116967 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 7.8740 cm |