or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ 8903LG60V02C 8903L Multi-Pole Lighting Contactor, 110/120 VAC Coil, 30 A Max Load, 6NO, 6 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ 8903LG60V02C 8903L Multi-Pole Lighting Contactor, 110/120 VAC Coil, 30 A Max Load, 6NO, 6 Poles
SKU433113
MFGR #8903LG60V02C
Call For Price
List: Square D 8903LG60V02C LIGHTING CONTACTOR 600VAC 30A L,120Vac60Hz - 110Vac50Hz,30 A,6 NO,6P,8903L,Electrically Held,Multipole Lighting Contactor,Screw Clamp,UL Listed - CSA Certified,no indicator
Square D 8903LG60V02C LIGHTING CONTACTOR 600VAC 30A L,120Vac60Hz - 110Vac50Hz,30 A,6 NO,6P,8903L,Electrically Held,Multipole Lighting Contactor,Screw Clamp,UL Listed - CSA Certified,no indicator
Catalog Number 8903LG60V02C Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Alternate Catalog Number 8903LG60V02C Application ELECTRICALLY HELD ARRA Compliant N Buy American Compliant N Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 6NO Country of Origin US Currency USD Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 810.16 Gross Volume per Pack Metric 13276.09 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 4.72 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height [Metric] 19.3040 cm Indicator No indicator Item Group 21321 Length [Metric] 33.0200 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=548221&lang=en-us Maximum Load Current 30 A Mounting Type Surface Number Of Poles 6 Returnable N Series 8903L Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED Standards UL E78427, CCN NRNT Listed, CSA LR60905 Certified, Class 3211 07 Sub Brand 8903L Type Electrically Held Multi-Pole UNSPSC 39121529 UPC 11 78590153628 UPC 12 785901536284 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 20.8280 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 8903LG60V02C |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Alternate Catalog Number | 8903LG60V02C |
| Application | ELECTRICALLY HELD |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 6NO |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 810.16 |
| Gross Volume per Pack Metric | 13276.09 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height [Metric] | 19.3040 cm |
| Indicator | No indicator |
| Item Group | 21321 |
| Length [Metric] | 33.0200 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=548221&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 30 A |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 6 |
| Returnable | N |
| Series | 8903L |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED |
| Standards | UL E78427, CCN NRNT Listed, CSA LR60905 Certified, Class 3211 07 |
| Sub Brand | 8903L |
| Type | Electrically Held Multi-Pole |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590153628 |
| UPC 12 | 785901536284 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 20.8280 cm |