or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 8736SCO8V02S Type S Reversing NEMA Magnetic Starter 110/120 VAC Coil 3-Poles Open Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 8736SCO8V02S Type S Reversing NEMA Magnetic Starter 110/120 VAC Coil 3-Poles Open Enclosure
SKU34896
MFGR #8736SCO8V02S
$/ea
Square D 8736SCO8V02S REVERSING STARTER 600VAC 27AMP NEMA,1,120VAC60Hz - 110VAC50Hz,27 A,3 phases,600 V AC,7.5HP200/230VAC - 10HP460/575VAC,S,Screw Clamp,UL Listed - CSA Certified,melting alloy 3,not rated (open device),starter
Square D 8736SCO8V02S REVERSING STARTER 600VAC 27AMP NEMA,1,120VAC60Hz - 110VAC50Hz,27 A,3 phases,600 V AC,7.5HP200/230VAC - 10HP460/575VAC,S,Screw Clamp,UL Listed - CSA Certified,melting alloy 3,not rated (open device),starter
Action Reversing Alternate Catalog Number 8736SCO8V02S Amperage Rating 27 A ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 8736SCO8V02S Coil Voltage 110 to 120 VAC Connection Screw clamp terminals Connection Type Screw Clamp Country of Origin US Currency USD Dimensions 6.93 in H x 7.13 in W x 5.31 in D Enclosure Type NEMA 1/Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 860.71 Gross Volume per Pack Metric 14104.46 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0463 lb Gross Weight per Pack Metric 4.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 22.0980 in Height [Metric] 21.3000 cm Item Group 21272 Length 31.2420 in Length [Metric] 31.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Motor Power 7-1/2 hp, 10 hp Number Of Poles 3 Overload Relay Thermal Melting Alloy 3 Phase 3 pH Power Supply 120VAC@60HZ - 110VAC@50HZ Reset Type MELTING ALLOY 3 THERMAL UNITS Returnable Y Size 135 MM,176 MM,181 MM Standard CSA-UL LISTED-NEMA Stock Status NONSTOCK Sub Brand S Substitute Product Catalog Number 9999SX11 Type Type S UNSPSC 39121521 UPC 11 78590187272 UPC 12 785901872726 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 22.6060 in Width [Metric] 21.3000 cm SCREW CLAMP TERMINALS 7.5 hp at 200/230 VAC, 10 hp at 460/575 VAC power rating Melting alloy thermal overload relays Class 20 thermal protection Full-voltage starters start and stop 1- and 3-phase AC motors Manual push-to-test and visible trip indicator Trip-free construction allows overload relay to trip even if reset lever is blocked or in the reset position Normally open holding circuit contact for 3-wire control Angled contacts provide high contact pressure and positive seating Spring-assisted gravity dropout on de-energizing contacts quickly extinguishes any arcing Surface mounting 7.5 hp at 200/230 VAC, 10 hp at 460/575 VAC Separate control circuit Type S starter Open enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Reversing |
| Alternate Catalog Number | 8736SCO8V02S |
| Amperage Rating | 27 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8736SCO8V02S |
| Coil Voltage | 110 to 120 VAC |
| Connection | Screw clamp terminals |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.93 in H x 7.13 in W x 5.31 in D |
| Enclosure Type | NEMA 1/Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 860.71 |
| Gross Volume per Pack Metric | 14104.46 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0463 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 22.0980 in |
| Height [Metric] | 21.3000 cm |
| Item Group | 21272 |
| Length | 31.2420 in |
| Length [Metric] | 31.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Motor Power | 7-1/2 hp, 10 hp |
| Number Of Poles | 3 |
| Overload Relay | Thermal Melting Alloy 3 |
| Phase | 3 pH |
| Power Supply | 120VAC@60HZ - 110VAC@50HZ |
| Reset Type | MELTING ALLOY 3 THERMAL UNITS |
| Returnable | Y |
| Size | 135 MM,176 MM,181 MM |
| Standard | CSA-UL LISTED-NEMA |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | S |
| Substitute Product Catalog Number | 9999SX11 |
| Type | Type S |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 78590187272 |
| UPC 12 | 785901872726 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 22.6060 in |
| Width [Metric] | 21.3000 cm |
| SCREW CLAMP TERMINALS |
| 7.5 hp at 200/230 VAC, 10 hp at 460/575 VAC power rating |
| Melting alloy thermal overload relays Class 20 thermal protection |
| Full-voltage starters start and stop 1- and 3-phase AC motors |
| Manual push-to-test and visible trip indicator |
| Trip-free construction allows overload relay to trip even if reset lever is blocked or in the reset position |
| Normally open holding circuit contact for 3-wire control |
| Angled contacts provide high contact pressure and positive seating |
| Spring-assisted gravity dropout on de-energizing contacts quickly extinguishes any arcing |
| Surface mounting |
| 7.5 hp at 200/230 VAC, 10 hp at 460/575 VAC |
| Separate control circuit |
| Type S starter |
| Open enclosure |