or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ 8536SCO3V02H309S Type S Magnetic Starter, 110 VAC at 50 Hz/120 VAC at 60 Hz V Coil, Non-Reversing Action, 3 Poles, Open Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ 8536SCO3V02H309S Type S Magnetic Starter, 110 VAC at 50 Hz/120 VAC at 60 Hz V Coil, Non-Reversing Action, 3 Poles, Open Enclosure
SKU1044160
MFGR #8536SCO3V02H309S
Call For Price
List: Square D™ Magnetic Starter, Type S, Series: 8536, 600 VAC, 27 A, 50/60 Hz Frequency, 5.5 kW at 200/230 VAC/7.5 kW at 460/575 VAC Wattage, 7.5 hp at 200/230 VAC/10 hp at 460/575 VAC Motor, 110 VAC at 50 Hz/120 VAC at 60 Hz Coil, 3 Pole, Motor Logic™ Solid-State Reset, 3 ph ph, Screw Clamp Connection, Non-Reversing Action, Open Enclosure, 0 to 40 deg C Ambient Operating, 3.5 in W x 4.21 in D x 6.77 in H Dimensions
Square D™ Magnetic Starter, Type S, Series: 8536, 600 VAC, 27 A, 50/60 Hz Frequency, 5.5 kW at 200/230 VAC/7.5 kW at 460/575 VAC Wattage, 7.5 hp at 200/230 VAC/10 hp at 460/575 VAC Motor, 110 VAC at 50 Hz/120 VAC at 60 Hz Coil, 3 Pole, Motor Logic™ Solid-State Reset, 3 ph ph, Screw Clamp Connection, Non-Reversing Action, Open Enclosure, 0 to 40 deg C Ambient Operating, 3.5 in W x 4.21 in D x 6.77 in H Dimensions
Alternate Catalog Number 8536SCO3V02H309S Application Construction, Infrastructure, Industrial Markets, Commercial Office Buildings And Building Automation, Used For Starting and Stopping Of AC Squirrel Cage Motors ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 8536SCO3V02H309S Connection Type screw clamp terminals Country of Origin MX Currency USD Disconnect Type no control units EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 206.19 Gross Volume per Pack Metric 3378.84 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0180 lb Gross Weight per Pack Metric 1.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536504000 Height 15.2400 in Height [Metric] 15.2400 cm Item Group 21192 Length 20.0660 in Length [Metric] 20.0660 cm Manufacturer Schneider Electric NEMA Frame Size 1 Returnable Y Stock Status NONSTOCK Substitute Product Catalog Number 9999SX10 UNSPSC 39121521 UPC 11 78590176842 UPC 12 785901768425 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.9380 in Width [Metric] 11.9380 cm Construction, Infrastructure, Industrial Markets, Commercial Office Buildings And Building Automation, Used For Starting and Stopping Of AC Squirrel Cage Motors without pilot light Used for full voltage starting and stopping AC squirrel cage motors Ground fault detection and communication capabilities for future enhancement Ambient insensitive and features phase loss, phase unbalance and over-current protection and LED power indicator for quick detection H30 class 10/20 Motor Logic™ solid state NEMA 1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8536SCO3V02H309S |
| Application | Construction, Infrastructure, Industrial Markets, Commercial Office Buildings And Building Automation, Used For Starting and Stopping Of AC Squirrel Cage Motors |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8536SCO3V02H309S |
| Connection Type | screw clamp terminals |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Disconnect Type | no control units |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 206.19 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3378.84 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0180 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536504000 |
| Height | 15.2400 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Item Group | 21192 |
| Length | 20.0660 in |
| Length [Metric] | 20.0660 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| NEMA Frame Size | 1 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Substitute Product Catalog Number | 9999SX10 |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 78590176842 |
| UPC 12 | 785901768425 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.9380 in |
| Width [Metric] | 11.9380 cm |
| Construction, Infrastructure, Industrial Markets, Commercial Office Buildings And Building Automation, Used For Starting and Stopping Of AC Squirrel Cage Motors |
| without pilot light |
| Used for full voltage starting and stopping AC squirrel cage motors |
| Ground fault detection and communication capabilities for future enhancement |
| Ambient insensitive and features phase loss, phase unbalance and over-current protection and LED power indicator for quick detection |
| H30 class 10/20 Motor Logic™ solid state |
| NEMA 1 |