or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 8501XC1 Relay Contact Cartridge, 600 VAC, 10 A, For Use With 8501 Type X Relay, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 8501XC1 Relay Contact Cartridge, 600 VAC, 10 A, For Use With 8501 Type X Relay, 1 Poles
SKU33753
MFGR #8501XC1
Call For Price
List: Square D 8501XC1 RELAY CONTACTS 600VAC 10AMPS NEMA,1 NO,10 A,Contact cartridge,Direct,Standard cartridge, used for most applications,black case,screw clamp
Square D 8501XC1 RELAY CONTACTS 600VAC 10AMPS NEMA,1 NO,10 A,Contact cartridge,Direct,Standard cartridge, used for most applications,black case,screw clamp
Alternate Catalog Number 8501XC1 Amperage Rating 10 A Application STANDARD CARTRIDGE, USED FOR MOST APPLICATIONS ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 8501XC1 Connection Screw Clamp Contact Configuration 1 NO 1 STANDARD CONTACT CARTRIDGE Country of Origin MX Currency USD Dimensions 6.4 in H x 4.4 in W x 3 in D EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.00 Gross Volume per Pack Metric 16.39 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0907 lb Gross Weight per Pack Metric 9.07 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 22.5810 in Item Group 21159 Length 57.3550 in Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=367849&lang=en-us Mounting DIRECT Mounting Type Surface Number Of Poles 1 Returnable Y Standard CE-UL RECOGNIZED E78403 CCN NKCR2-CSA LR60905 CLASS 3211 02 Stock Status NORMALLY STOCKED Suitable For Use With 8501 Type X Control Relay Type Standard UNSPSC 39122331 UPC 11 78590153717 UPC 12 785901537175 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.8900 in STANDARD CARTRIDGE, USED FOR MOST APPLICATIONS BLACK CASE NEMA Machine Tool Control Relay Rugged heavy duty design with modular construction for greater flexibility For applications where long life, high reliability and ease of maintenance are important NO or NC contact configurations from 2 poles to 12 poles Straight through wiring Plug in contact cartridges for easy contact conversion and replacement Contacts can be converted or replaced without removing any wiring. Self lifting pressure wire connectors to make wiring easier Coils are available in a wide variety of voltages and are replaceable. UL Listed and CSA Certified
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8501XC1 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | STANDARD CARTRIDGE, USED FOR MOST APPLICATIONS |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8501XC1 |
| Connection | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1 NO 1 STANDARD CONTACT CARTRIDGE |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.4 in H x 4.4 in W x 3 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 16.39 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0907 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.07 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 22.5810 in |
| Item Group | 21159 |
| Length | 57.3550 in |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=367849&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | CE-UL RECOGNIZED E78403 CCN NKCR2-CSA LR60905 CLASS 3211 02 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Suitable For Use With | 8501 Type X Control Relay |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39122331 |
| UPC 11 | 78590153717 |
| UPC 12 | 785901537175 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.8900 in |
| STANDARD CARTRIDGE, USED FOR MOST APPLICATIONS |
| BLACK CASE |
| NEMA Machine Tool Control Relay |
| Rugged heavy duty design with modular construction for greater flexibility |
| For applications where long life, high reliability and ease of maintenance are important |
| NO or NC contact configurations from 2 poles to 12 poles |
| Straight through wiring |
| Plug in contact cartridges for easy contact conversion and replacement |
| Contacts can be converted or replaced without removing any wiring. |
| Self lifting pressure wire connectors to make wiring easier |
| Coils are available in a wide variety of voltages and are replaceable. |
| UL Listed and CSA Certified |