or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 8501CO6V20 General Purpose Power Relay, 30 A, 1NO SPDT Contact Form, 120 VAC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 8501CO6V20 General Purpose Power Relay, 30 A, 1NO SPDT Contact Form, 120 VAC Coil
SKU31790
MFGR #8501CO6V20
$/ea
Square D 8501CO6V20 RELAY 600VAC 10AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1 NO SPST,1-Phase,120 Vac50/60Hz,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Square D 8501CO6V20 RELAY 600VAC 10AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1 NO SPST,1-Phase,120 Vac50/60Hz,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Alternate Catalog Number 8501CO6V20 Amperage Rating 30 A Application SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 8501CO6V20 Coil 120 VAC@50/60HZ Coil Voltage 120 VAC Connection Screw Clamp Contact Configuration 1 NO Contact Form 1NO SPST Contact Rating 30 A at 300 VAC, 10 A at 600 VAC Country of Origin US Currency USD Dimensions 2.25 in H x 2.43 in W x 2.5 in D Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 14.38 Gross Volume per Pack Metric 235.56 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0674 lb Gross Weight per Pack Metric 222.26 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 12.7000 in Height [Metric] 6.7000 cm Item Group 21131 Length 38.1000 in Length [Metric] 8.2000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366823&lang=en-us Mounting PANEL MOUNTING Mounting Type Panel Number Of Poles 1 Operating Temperature -22...122 °F Phase 1-Phase Pickup Voltage 120 V AC 50/60 HZ Power Rating 2 hp Returnable Y Series 8501C Standard UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE Stock Status NONSTOCK Sub Brand TYPE C Substitute Product Catalog Number 9991UE1 Temperature Rating -22 to 122 °F Terminal Type Screw/Clamp Type 1-Phase General Purpose UNSPSC 39122324 UPC 11 78590105203 UPC 12 785901052036 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 38.1000 in Width [Metric] 7.7000 cm SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. Power Relays Durable open frame construction Used for controlling single phase motors, electric heaters, pumps, conveyors, material handling equipment and other applications Motor load rated, HP Contact ratings rated up to 40 A at 277VAC Wide variety of pole configurations Wide variety of coil voltages UL Listed and CSA Certified
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8501CO6V20 |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8501CO6V20 |
| Coil | 120 VAC@50/60HZ |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Connection | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Contact Form | 1NO SPST |
| Contact Rating | 30 A at 300 VAC, 10 A at 600 VAC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.25 in H x 2.43 in W x 2.5 in D |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 14.38 |
| Gross Volume per Pack Metric | 235.56 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0674 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 222.26 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 12.7000 in |
| Height [Metric] | 6.7000 cm |
| Item Group | 21131 |
| Length | 38.1000 in |
| Length [Metric] | 8.2000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366823&lang=en-us |
| Mounting | PANEL MOUNTING |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -22...122 °F |
| Phase | 1-Phase |
| Pickup Voltage | 120 V AC 50/60 HZ |
| Power Rating | 2 hp |
| Returnable | Y |
| Series | 8501C |
| Standard | UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TYPE C |
| Substitute Product Catalog Number | 9991UE1 |
| Temperature Rating | -22 to 122 °F |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | 1-Phase General Purpose |
| UNSPSC | 39122324 |
| UPC 11 | 78590105203 |
| UPC 12 | 785901052036 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 38.1000 in |
| Width [Metric] | 7.7000 cm |
| SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| Power Relays |
| Durable open frame construction |
| Used for controlling single phase motors, electric heaters, pumps, conveyors, material handling equipment and other applications |
| Motor load rated, HP |
| Contact ratings rated up to 40 A at 277VAC |
| Wide variety of pole configurations |
| Wide variety of coil voltages |
| UL Listed and CSA Certified |