or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 8501CDO22V53 RELAY 220VDC 4AMP
SKU96216
MFGR #8501CDO22V53
$/ea
Square D 8501CDO22V53 RELAY 220VDC 4AMP TYPE C +OPTIONS,-22 to 140 Degrees F,-67 to 131deg.F,1-Phase,10 of nominal,2 NO/2 NC DPDT,24 Vdc,290 ,30A,85 of nominal,DC Rated,Panel Mount,Panel Mount,Screw Clamp,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Square D 8501CDO22V53 RELAY 220VDC 4AMP TYPE C +OPTIONS,-22 to 140 Degrees F,-67 to 131deg.F,1-Phase,10 of nominal,2 NO/2 NC DPDT,24 Vdc,290 ,30A,85 of nominal,DC Rated,Panel Mount,Panel Mount,Screw Clamp,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Alternate Catalog Number 8501CDO22V53 Amperage Rating 4 A Application SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 8501CDO22V53 Coil 24 VDC Coil Voltage 24 VDC Connection Screw Clamp Contact Configuration 2 NO/2 NC Contact Form 2NO/2NC DPDT Contact Rating 30 A Country of Origin CN Currency USD Drop Down Voltage 85 OF NOMINAL Enclosure Type Open Environmental Conditions -67 TO 131В°F EU RoHS Indicator Y Frequency Rating SCREW CLAMP Gross Volume Per Pack 28.97 Gross Volume per Pack Metric 474.75 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.1751 lb Gross Weight per Pack Metric 317.51 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 6.8580 in Height [Metric] 6.8580 cm Item Group 21131 Length 9.3980 in Length [Metric] 9.3980 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366695&lang=en-us Mounting PANEL MOUNTING Mounting Type Panel Number of Pins 8 Number Of Poles 2 Operating Temperature -22 TO 140 DEGREES F Phase 1 Pickup Voltage 24 V DC Returnable Y Series 8501 Size 290 Standard UL LISTED FILE: E78351 CCN NLDX - CSA CERTIFIED FILE: 209683 CLASS 3211 04 - CE MARKED Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TYPE C Substitute Product Catalog Number 9991UE1 Temperature Rating 2.5 in W x 2.53 in D x 3.12 in H Terminal Type Screw/Clamp Timing Range 10 OF NOMINAL Type Heavy Duty Type C UNSPSC 39122324 UPC 11 78590105961 UPC 12 785901059615 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.3660 in Width [Metric] 7.3660 cm SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. Ideally suited for controlling 1-ph motors used in robust conditions Durable open-frame construction
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8501CDO22V53 |
| Amperage Rating | 4 A |
| Application | SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8501CDO22V53 |
| Coil | 24 VDC |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Connection | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 2 NO/2 NC |
| Contact Form | 2NO/2NC DPDT |
| Contact Rating | 30 A |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Drop Down Voltage | 85 OF NOMINAL |
| Enclosure Type | Open |
| Environmental Conditions | -67 TO 131В°F |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | SCREW CLAMP |
| Gross Volume Per Pack | 28.97 |
| Gross Volume per Pack Metric | 474.75 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.1751 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 317.51 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 6.8580 in |
| Height [Metric] | 6.8580 cm |
| Item Group | 21131 |
| Length | 9.3980 in |
| Length [Metric] | 9.3980 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366695&lang=en-us |
| Mounting | PANEL MOUNTING |
| Mounting Type | Panel |
| Number of Pins | 8 |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -22 TO 140 DEGREES F |
| Phase | 1 |
| Pickup Voltage | 24 V DC |
| Returnable | Y |
| Series | 8501 |
| Size | 290 |
| Standard | UL LISTED FILE: E78351 CCN NLDX - CSA CERTIFIED FILE: 209683 CLASS 3211 04 - CE MARKED |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TYPE C |
| Substitute Product Catalog Number | 9991UE1 |
| Temperature Rating | 2.5 in W x 2.53 in D x 3.12 in H |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Timing Range | 10 OF NOMINAL |
| Type | Heavy Duty Type C |
| UNSPSC | 39122324 |
| UPC 11 | 78590105961 |
| UPC 12 | 785901059615 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.3660 in |
| Width [Metric] | 7.3660 cm |
| SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| Ideally suited for controlling 1-ph motors used in robust conditions |
| Durable open-frame construction |