or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 8501C Power Relay, 5 A, 2 NO/2 NC Contact Form, 120 VAC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 8501C Power Relay, 5 A, 2 NO/2 NC Contact Form, 120 VAC Coil
SKU31794
MFGR #8501CO16V20
Call For Price
List: Square D 8501CO16V20 RELAY 600VAC 5AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1-Phase,120 Vac50/60Hz,2 NO/2 NC DPDT,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Square D 8501CO16V20 RELAY 600VAC 5AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1-Phase,120 Vac50/60Hz,2 NO/2 NC DPDT,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Application SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. Catalog Number 8501CO16V20 Contact Configuration 2 NO/2 NC Frequency Rating 50/60 Hz Mounting Panel mounting Standard UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE Type Type C Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Amperage Rating 5 A Alternate Catalog Number 8501CO16V20 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Coil Voltage 120 VAC Contact Form 2NO-2NC DPDT Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 31.20 Gross Volume per Pack Metric 511.27 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 285.76 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height [Metric] 6.6040 cm Item Group 21131 Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366769&lang=en-us Mounting Type Panel Phase 1 Pickup Voltage 120 V AC 50/60 HZ Returnable Y Series 8501C Sub Brand TYPE C Substitute Product Catalog Number 9991UE1 Terminal Type Screw/Clamp UNSPSC 39122324 UPC 11 78590105213 UPC 12 785901052135 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| Catalog Number | 8501CO16V20 |
| Contact Configuration | 2 NO/2 NC |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Mounting | Panel mounting |
| Standard | UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE |
| Type | Type C |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Amperage Rating | 5 A |
| Alternate Catalog Number | 8501CO16V20 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Contact Form | 2NO-2NC DPDT |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 31.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 511.27 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 285.76 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height [Metric] | 6.6040 cm |
| Item Group | 21131 |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366769&lang=en-us |
| Mounting Type | Panel |
| Phase | 1 |
| Pickup Voltage | 120 V AC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Series | 8501C |
| Sub Brand | TYPE C |
| Substitute Product Catalog Number | 9991UE1 |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| UNSPSC | 39122324 |
| UPC 11 | 78590105213 |
| UPC 12 | 785901052135 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |