or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 7400WS18M19M Transformer Weathershield, For Use With 18M/19M Enclosure Style EXN Low Voltage Distribution Transformer, Steel, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 7400WS18M19M Transformer Weathershield, For Use With 18M/19M Enclosure Style EXN Low Voltage Distribution Transformer, Steel, Gray
SKU1143041
MFGR #7400WS18M19M
Call For Price
List: Square D™ Transformer Weathershield, Specifications: NEMA 3R Enclosure and Bolt-on Mounted, For Use With: 18M/19M Enclosure Style EXN Low Voltage Distribution Transformer, Steel, Gray
Square D™ Transformer Weathershield, Specifications: NEMA 3R Enclosure and Bolt-on Mounted, For Use With: 18M/19M Enclosure Style EXN Low Voltage Distribution Transformer, Steel, Gray
Alternate Catalog Number 7400WS18M19M ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 7400WS18M19M Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 538.56 Gross Volume per Pack Metric 8825.38 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0201 lb Gross Weight per Pack Metric 2.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 7.2000 in Height [Metric] 7.2000 cm Length 66.6000 in Length [Metric] 66.6000 cm Returnable Y UNSPSC 39121032 UPC 11 78590133082 UPC 12 785901330820 Width 16.8000 in Width [Metric] 16.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7400WS18M19M |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 7400WS18M19M |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 538.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 8825.38 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0201 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 7.2000 in |
| Height [Metric] | 7.2000 cm |
| Length | 66.6000 in |
| Length [Metric] | 66.6000 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121032 |
| UPC 11 | 78590133082 |
| UPC 12 | 785901330820 |
| Width | 16.8000 in |
| Width [Metric] | 16.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |