or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ 5S1F Dry Encapsulated General Purpose Resin Sealed Transformer, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ 5S1F Dry Encapsulated General Purpose Resin Sealed Transformer, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary
SKU33111
MFGR #5S1F
Call For Price
List: Square D 5S1F TRANSFORMER DRY 5KVA 240X480V-120/240V,1 phase,115 Degrees C,120/240VAC,180 deg.C,240 x 480VAC,5 kVA,Dry Sealed Transformer,General Purpose - Intended for power, heating and lighting applications,NEMA 3R,Wall,cULus Listed
Square D 5S1F TRANSFORMER DRY 5KVA 240X480V-120/240V,1 phase,115 Degrees C,120/240VAC,180 deg.C,240 x 480VAC,5 kVA,Dry Sealed Transformer,General Purpose - Intended for power, heating and lighting applications,NEMA 3R,Wall,cULus Listed
Alternate Catalog Number 5S1F Application GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 5S1F Country of Origin MX Currency USD Enclosure Painted sheet steel;13B EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5216 lb Gross Weight per Pack Metric 52.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504320000 Height 37.4650 in Height [Metric] 37.4650 cm Insulation Class 115 Item Group 16277 KVA Rating 5 kVA Length 29.8450 in Length [Metric] 29.8450 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=456055&lang=en-us Mounting Wall Mounted Number Of Taps 0 Returnable Y Standard UL LISTED-CSA-CULUS Substitute Product Catalog Number VCELSK1 Temperature Rating 115 °C Type Dry Sealed Transformer UNSPSC 39121001 UPC 11 78590135942 UPC 12 785901359425 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 24.7650 in Width [Metric] 24.7650 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Primary Voltage 240 X 480 V,240 X 480 V 120/240 V Secondary Voltage 120/240 V GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS DRY SEALED TRANSFORMER
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 5S1F |
| Application | GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 5S1F |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | Painted sheet steel;13B |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5216 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 52.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504320000 |
| Height | 37.4650 in |
| Height [Metric] | 37.4650 cm |
| Insulation Class | 115 |
| Item Group | 16277 |
| KVA Rating | 5 kVA |
| Length | 29.8450 in |
| Length [Metric] | 29.8450 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=456055&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mounted |
| Number Of Taps | 0 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED-CSA-CULUS |
| Substitute Product Catalog Number | VCELSK1 |
| Temperature Rating | 115 °C |
| Type | Dry Sealed Transformer |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC 11 | 78590135942 |
| UPC 12 | 785901359425 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 24.7650 in |
| Width [Metric] | 24.7650 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Primary Voltage | 240 X 480 V,240 X 480 V 120/240 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS |
| DRY SEALED TRANSFORMER |