or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 3S8F Dry Sealed Low Voltage Transformer, 277 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 3 kVA Power Rating, 60 Hz, 1 Phase
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 3S8F Dry Sealed Low Voltage Transformer, 277 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 3 kVA Power Rating, 60 Hz, 1 Phase
SKU1362122
MFGR #3S8F
Call For Price
List: Square D™ Transformer, Dry Sealed Low Voltage, 277 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 3 kVA Power, 60 Hz Frequency, 1 ph, Wall Mounting, 180 deg C Insulation, NEMA 3R Enclosure, 115 deg C, Sheet Steel Housing Material, 6.5 in L x 8.62 in W x 10.5 in H Dimensions
Square D™ Transformer, Dry Sealed Low Voltage, 277 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 3 kVA Power, 60 Hz Frequency, 1 ph, Wall Mounting, 180 deg C Insulation, NEMA 3R Enclosure, 115 deg C, Sheet Steel Housing Material, 6.5 in L x 8.62 in W x 10.5 in H Dimensions
Alternate Catalog Number 3S8F Application For intended power, heating, lighting applications, OEM commercial and industrial markets ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 3S8F Country of Origin US Currency USD Dimensions 6.5 in L x 8.62 in W x 10.5 in H Enclosure 10A,NEMA 3R,PAINTED SHEET STEEL Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2504 lb Gross Weight per Pack Metric 25.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504320000 Height 29.2100 in Height [Metric] 29.2100 cm Housing Material Sheet Steel Insulation 180 Insulation Class 115 Item Group 16277 KVA Rating 3 kVA Length 42.5450 in Length [Metric] 42.5450 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455821&lang=en-us Mounting Wall Mounted Mounting Type Wall Number Of Taps 0 Returnable N Standard CSA-CULUS-UL LISTED Temperature Rating 115 DEGREES C Type DRY SEALED TRANSFORMER UNSPSC 39121001 UPC 11 78590101554 UPC 12 785901015543 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 27.9400 in Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 60 Phase 1 Power Rating 3 Primary Voltage 277 V,277 V 120/240 V Secondary Voltage 120/240 V For intended power, heating, lighting applications, OEM commercial and industrial markets DRY SEALED TRANSFORMER Painted finish Individual enclosures from 50 VA through 5 kVA allowing for the most compact solutions in the industry Large stock level of the product located in 2 Square D™ distribution centers, allowing customer to obtain product quickly Can be field connected for 3-phase applications, when codes limit size of transformers (other air handling space - not to exceed 50kVA) or where floor space is limited but wall space is abundant Can be configured into autotransformer open delta to convert 480 delta to 380 delta or 400 delta or can supply isolation solution from 480 delta to 415Y/240 for overseas equipment arriving in the United States - eliminating the need to wait for customer built transformer General purpose - intended for power, heating and lighting applications, these units can be used outdoors without accessories Resin filled transformers
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3S8F |
| Application | For intended power, heating, lighting applications, OEM commercial and industrial markets |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 3S8F |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.5 in L x 8.62 in W x 10.5 in H |
| Enclosure | 10A,NEMA 3R,PAINTED SHEET STEEL |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2504 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 25.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504320000 |
| Height | 29.2100 in |
| Height [Metric] | 29.2100 cm |
| Housing Material | Sheet Steel |
| Insulation | 180 |
| Insulation Class | 115 |
| Item Group | 16277 |
| KVA Rating | 3 kVA |
| Length | 42.5450 in |
| Length [Metric] | 42.5450 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455821&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mounted |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Taps | 0 |
| Returnable | N |
| Standard | CSA-CULUS-UL LISTED |
| Temperature Rating | 115 DEGREES C |
| Type | DRY SEALED TRANSFORMER |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC 11 | 78590101554 |
| UPC 12 | 785901015543 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 27.9400 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 60 |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 3 |
| Primary Voltage | 277 V,277 V 120/240 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| For intended power, heating, lighting applications, OEM commercial and industrial markets |
| DRY SEALED TRANSFORMER |
| Painted finish |
| Individual enclosures from 50 VA through 5 kVA allowing for the most compact solutions in the industry |
| Large stock level of the product located in 2 Square D™ distribution centers, allowing customer to obtain product quickly |
| Can be field connected for 3-phase applications, when codes limit size of transformers (other air handling space - not to exceed 50kVA) or where floor space is limited but wall space is abundant |
| Can be configured into autotransformer open delta to convert 480 delta to 380 delta or 400 delta or can supply isolation solution from 480 delta to 415Y/240 for overseas equipment arriving in the United States - eliminating the need to wait for customer built transformer |
| General purpose - intended for power, heating and lighting applications, these units can be used outdoors without accessories |
| Resin filled transformers |