or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 3S1F Dry Encapsulated General Purpose Resin Sealed Transformer, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 3S1F Dry Encapsulated General Purpose Resin Sealed Transformer, 240/480 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary
SKU33110
MFGR #3S1F
Call For Price
List: Square D 3S1F TRANSFORMER DRY 3KVA 240X480V-120/240V,1 phase,115 Degrees C,120/240VAC,180 deg.C,240 x 480VAC,3 kVA,Dry Sealed Transformer,General Purpose - Intended for power, heating and lighting applications,NEMA 3R,Wall,cULus Listed
Square D 3S1F TRANSFORMER DRY 3KVA 240X480V-120/240V,1 phase,115 Degrees C,120/240VAC,180 deg.C,240 x 480VAC,3 kVA,Dry Sealed Transformer,General Purpose - Intended for power, heating and lighting applications,NEMA 3R,Wall,cULus Listed
Alternate Catalog Number 3S1F Application GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 3S1F Country of Origin MX Currency USD Dimensions 10.5 in H x 8.7 in W x 6.5 in D Enclosure Painted sheet steel;10 Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2452.72 Gross Volume per Pack Metric 40192.72 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2708 lb Gross Weight per Pack Metric 27.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504320000 Height 31.4960 in Height [Metric] 31.4960 cm Housing Material Steel Insulation Class 115 Item Group 16277 KVA Rating 3 kVA Length 45.4660 in Length [Metric] 45.4660 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455767&lang=en-us Mounting Wall Mounted Mounting Type Wall Number Of Taps 0 Returnable Y Standard CULUS-CSA-UL LISTED Substitute Product Catalog Number VCELSK1 Temperature Rating 115 °C Type Dry Sealed Encapsulated General Purpose UNSPSC 39121001 UPC 11 78590135941 UPC 12 785901359418 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 29.4640 in Width [Metric] 29.4640 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 60 Hz Phase 1 Power Rating 3 kVA Primary Voltage 240 x 480 VAC Secondary Voltage 120/240 VAC GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS DRY SEALED TRANSFORMER Resin filled general purpose transformers are epoxy encapsulated The enclosure has no openings, making resin filled transformers ideal for use indoor or outdoor where airborne particles or contaminants could be detrimental to operation The core and coil assembly is embedded in an epoxy resin compound and wall mounted for maximum protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3S1F |
| Application | GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 3S1F |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10.5 in H x 8.7 in W x 6.5 in D |
| Enclosure | Painted sheet steel;10 |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2452.72 |
| Gross Volume per Pack Metric | 40192.72 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2708 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 27.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504320000 |
| Height | 31.4960 in |
| Height [Metric] | 31.4960 cm |
| Housing Material | Steel |
| Insulation Class | 115 |
| Item Group | 16277 |
| KVA Rating | 3 kVA |
| Length | 45.4660 in |
| Length [Metric] | 45.4660 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455767&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mounted |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Taps | 0 |
| Returnable | Y |
| Standard | CULUS-CSA-UL LISTED |
| Substitute Product Catalog Number | VCELSK1 |
| Temperature Rating | 115 °C |
| Type | Dry Sealed Encapsulated General Purpose |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC 11 | 78590135941 |
| UPC 12 | 785901359418 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 29.4640 in |
| Width [Metric] | 29.4640 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 3 kVA |
| Primary Voltage | 240 x 480 VAC |
| Secondary Voltage | 120/240 VAC |
| GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR POWER, HEATING AND LIGHTING APPLICATIONS |
| DRY SEALED TRANSFORMER |
| Resin filled general purpose transformers are epoxy encapsulated |
| The enclosure has no openings, making resin filled transformers ideal for use indoor or outdoor where airborne particles or contaminants could be detrimental to operation |
| The core and coil assembly is embedded in an epoxy resin compound and wall mounted for maximum protection |