or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 32556 Front Panel Escutcheon Kit, For Use With Compact™ NS400/630, NSJ NB400/600, NR400/630, NS400/630, EASYPACT™ CVS400/630 and PowerPact™ NSX400/630 L Frame Circuit Breaker
Square D™ 32556 Front Panel Escutcheon Kit, For Use With Compact™ NS400/630, NSJ NB400/600, NR400/630, NS400/630, EASYPACT™ CVS400/630 and PowerPact™ NSX400/630 L Frame Circuit Breaker
SKUPDW~13516651
MFGR #32556
$/ea
Square D™ Front Panel Escutcheon Kit, For Use With: Compact™ NS400/630, NSJ NB400/600, NR400/630, NS400/630, EASYPACT™ CVS400/630 and PowerPact™ NSX400/630 L Frame Circuit Breaker
Square D™ Front Panel Escutcheon Kit, For Use With: Compact™ NS400/630, NSJ NB400/600, NR400/630, NS400/630, EASYPACT™ CVS400/630 and PowerPact™ NSX400/630 L Frame Circuit Breaker
Alternate Catalog Number 32556 Application NB400...600-NR400...630-NS400...630-NS400...630 DC-EASYPACT CVS400...630-NSX400...630 DC,POWERPACT L-FRAME,INSTALLATION ACCESSORY ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 32556 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5700 lb Gross Weight per Pack Metric 57.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3926909985 Height 1.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Length 15.0000 in Length [Metric] 15.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=840234&lang=en-us Returnable Y Standard IP40 Sub Brand COMPACT,NB400...600-NR400...630-NS400...630-NS400...630 DC-EASYPACT CVS400...630-NSX400...630 DC Type Installation accessory;Escutcheon UNSPSC 39121601 UPC 11 78590111146 UPC 12 785901111467 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.2000 in Width [Metric] 10.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Suitable For Use With Compact™ NS400/630, NSJ NB400/600, NR400/630, NS400/630, EASYPACT™ CVS400/630 and PowerPact™ NSX400/630 L Frame Circuit Breaker NB400...600-NR400...630-NS400...630-NS400...630 DC-EASYPACT CVS400...630-NSX400...630 DC,POWERPACT L-FRAME,INSTALLATION ACCESSORY
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 32556 |
| Application | NB400...600-NR400...630-NS400...630-NS400...630 DC-EASYPACT CVS400...630-NSX400...630 DC,POWERPACT L-FRAME,INSTALLATION ACCESSORY |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 32556 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 57.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909985 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Length | 15.0000 in |
| Length [Metric] | 15.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=840234&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | IP40 |
| Sub Brand | COMPACT,NB400...600-NR400...630-NS400...630-NS400...630 DC-EASYPACT CVS400...630-NSX400...630 DC |
| Type | Installation accessory;Escutcheon |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590111146 |
| UPC 12 | 785901111467 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.2000 in |
| Width [Metric] | 10.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Suitable For Use With | Compact™ NS400/630, NSJ NB400/600, NR400/630, NS400/630, EASYPACT™ CVS400/630 and PowerPact™ NSX400/630 L Frame Circuit Breaker |
| NB400...600-NR400...630-NS400...630-NS400...630 DC-EASYPACT CVS400...630-NSX400...630 DC,POWERPACT L-FRAME,INSTALLATION ACCESSORY |