or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 29008W Non-Standard Sealing Ring, For Use With EZ Meter-Pak™ MP Series Ringed Meter Center, Threaded Mount, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 29008W Non-Standard Sealing Ring, For Use With EZ Meter-Pak™ MP Series Ringed Meter Center, Threaded Mount, Aluminum
SKUPDW~6429678
MFGR #29008W
Call For Price
List: Square D™ Sealing Ring, Non-Standard, For Use with: EZ Meter-Pak™ MP Series Ringed Meter Center, Threaded Mount, Aluminum
Square D™ Sealing Ring, Non-Standard, For Use with: EZ Meter-Pak™ MP Series Ringed Meter Center, Threaded Mount, Aluminum
Alternate Catalog Number 29008W Application Sealing accessory ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 29008W Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0009 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 2.0320 cm Length [Metric] 19.0500 cm Returnable Y Sub Brand METER-PAK-EZ METER-PAK UNSPSC 39121102 UPC 11 78590145127 UPC 12 785901451273 Width [Metric] 17.7800 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Aluminum Mounting Type Threaded Suitable For Use With EZ Meter-Pak™ MP Series Ringed Meter Center Type Non-Standard Gross Volume Per Pack 42.00 Gross Volume per Pack Metric 688.25 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Item Group 00027 Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=357045&lang=en-us Mounting Screw fixing Standard UL LISTED Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 29008W |
| Application | Sealing accessory |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 29008W |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0009 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 2.0320 cm |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | METER-PAK-EZ METER-PAK |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590145127 |
| UPC 12 | 785901451273 |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Threaded |
| Suitable For Use With | EZ Meter-Pak™ MP Series Ringed Meter Center |
| Type | Non-Standard |
| Gross Volume Per Pack | 42.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 688.25 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Item Group | 00027 |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=357045&lang=en-us |
| Mounting | Screw fixing |
| Standard | UL LISTED |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |