or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 1S6FIS Dry Non-Ventilated Resin Encapsulated Totally Enclosed General Purpose Transformer, 120/240 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 1 kVA Power Rating, 60 Hz, 1 Phase
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 1S6FIS Dry Non-Ventilated Resin Encapsulated Totally Enclosed General Purpose Transformer, 120/240 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 1 kVA Power Rating, 60 Hz, 1 Phase
SKU172078
MFGR #1S6FIS
Call For Price
List: Square D™ General Purpose Transformer, Dry Non-Ventilated Resin Encapsulated Totally Enclosed, 120/240 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 1 kVA, 60 Hz, 1, Wall Mount, NEMA 3R, 115 deg C, 8.13 in H x 6.94 in W x 5.31 in D
Square D™ General Purpose Transformer, Dry Non-Ventilated Resin Encapsulated Totally Enclosed, 120/240 VAC Primary, 120/240 VAC Secondary, 1 kVA, 60 Hz, 1, Wall Mount, NEMA 3R, 115 deg C, 8.13 in H x 6.94 in W x 5.31 in D
Alternate Catalog Number 1S6FIS Application OEM Commercial, Industrial and Indoor/Outdoor Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 1S6FIS Country of Origin US Currency USD Dimensions 8.13 in H x 6.94 in W x 5.31 in D Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0962 lb Gross Weight per Pack Metric 9.62 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504316000 Height 21.5900 in Height [Metric] 21.5900 cm Item Group 16277 Length 25.4000 in Length [Metric] 25.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455457&lang=en-us Mounting Type Wall Returnable N Temperature Rating 115 Type Dry Non-Ventilated Resin Encapsulated Totally Enclosed UNSPSC 39121001 UPC 11 78590174177 UPC 12 785901741770 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 27.9400 in Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 60 Phase 1 Power Rating 1 Primary Voltage 120/240 Secondary Voltage 120/240 OEM Commercial, Industrial and Indoor/Outdoor Applications Resin filled general purpose transformers are epoxy encapsulated The enclosure has no openings, making resin filled transformers ideal for use indoor or outdoor where airborne particles or contaminants could be detrimental to operation Individual enclosures from 50 VA through 5 kVA allowing for the most compact solutions in the industry Large stock level of the product located in 2 square D™ distribution centers, allowing customer to obtain product quickly Can be field connected for 3 ph applications, when codes limit size of transformers (other air handling space - not to exceed 50 kVA) or where floor space is limited but wall space is abundant Can be field connected for 3 ph applications, when codes limit size of transformers or where floor space is limited but wall space is abundant Can be configured into autotransformer open delta to convert 480 delta to 380 delta or 400 delta, or can supply isolation solution from 480 delta to 415Y/240 for overseas equipment arriving in the United States - eliminating the need to wait for customer built transformer
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1S6FIS |
| Application | OEM Commercial, Industrial and Indoor/Outdoor Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 1S6FIS |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.13 in H x 6.94 in W x 5.31 in D |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0962 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504316000 |
| Height | 21.5900 in |
| Height [Metric] | 21.5900 cm |
| Item Group | 16277 |
| Length | 25.4000 in |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455457&lang=en-us |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | N |
| Temperature Rating | 115 |
| Type | Dry Non-Ventilated Resin Encapsulated Totally Enclosed |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC 11 | 78590174177 |
| UPC 12 | 785901741770 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 27.9400 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 60 |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 1 |
| Primary Voltage | 120/240 |
| Secondary Voltage | 120/240 |
| OEM Commercial, Industrial and Indoor/Outdoor Applications |
| Resin filled general purpose transformers are epoxy encapsulated |
| The enclosure has no openings, making resin filled transformers ideal for use indoor or outdoor where airborne particles or contaminants could be detrimental to operation |
| Individual enclosures from 50 VA through 5 kVA allowing for the most compact solutions in the industry |
| Large stock level of the product located in 2 square D™ distribution centers, allowing customer to obtain product quickly |
| Can be field connected for 3 ph applications, when codes limit size of transformers (other air handling space - not to exceed 50 kVA) or where floor space is limited but wall space is abundant |
| Can be field connected for 3 ph applications, when codes limit size of transformers or where floor space is limited but wall space is abundant |
| Can be configured into autotransformer open delta to convert 480 delta to 380 delta or 400 delta, or can supply isolation solution from 480 delta to 415Y/240 for overseas equipment arriving in the United States - eliminating the need to wait for customer built transformer |