or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SmartlockPro® Slim® GFTR2-HG Duplex Self-Test Tamper Resistant GFCI Receptacle With LED Indicator Light, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Brown
Custom_Product_Images_Illustration
SmartlockPro® Slim® GFTR2-HG Duplex Self-Test Tamper Resistant GFCI Receptacle With LED Indicator Light, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Brown
SKU1201694
MFGR #GFTR2-HG
Your Cost: $37.03/ea
SmartlockPro® Slim® GFCI Receptacle, Duplex Self-Test Tamper Resistant, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R NEMA Rating, Extra Heavy Duty Hospital Grade, -35 to 66 deg C, Back/Side Wire Terminal, Polycarbonate, Brown, 4.05 in H x 1.74 in W x 1.36 in D Dimensions
SmartlockPro® Slim® GFCI Receptacle, Duplex Self-Test Tamper Resistant, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R NEMA Rating, Extra Heavy Duty Hospital Grade, -35 to 66 deg C, Back/Side Wire Terminal, Polycarbonate, Brown, 4.05 in H x 1.74 in W x 1.36 in D Dimensions
Application Extra-Heavy Duty Hospital Grade ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number GFTR2-HG Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.3700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.2500 in Height [Metric] 11.9050 cm Length 9.2500 in Length [Metric] 7.3025 cm Material Polycarbonate / PBT NEMA Rating 5-20R Standard UL, CSA, NOM-ANCE Temperature Rating -35C to +66C Type Self-test SmartLock Pro Slim GFCI UNSPSC 39121406 UPC 11 07847772374 UPC 12 078477723746 Width 1.69 in Width [Metric] 4.2850 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 20 A Number of Wires 3 Voltage Rating 125 Extra-Heavy Duty Hospital Grade Tamper-Resistant Patented bridge contact design provides individual sets of contacts for GFCI receptacle face and downstream receptacles, no power will be delivered to receptacle face if improper Improved immunity to high frequency noise reduces nuisance tripping Advanced electronics design provides superior resistance to electrical surges and over voltages Low profile design is easy to install in all electrical boxes Patented SmartlockPro protection prevents resetting when ground fault protection has
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Extra-Heavy Duty Hospital Grade |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GFTR2-HG |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.3700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.2500 in |
| Height [Metric] | 11.9050 cm |
| Length | 9.2500 in |
| Length [Metric] | 7.3025 cm |
| Material | Polycarbonate / PBT |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Standard | UL, CSA, NOM-ANCE |
| Temperature Rating | -35C to +66C |
| Type | Self-test SmartLock Pro Slim GFCI |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847772374 |
| UPC 12 | 078477723746 |
| Width | 1.69 in |
| Width [Metric] | 4.2850 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 20 A |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 |
| Extra-Heavy Duty Hospital Grade |
| Tamper-Resistant |
| Patented bridge contact design provides individual sets of contacts for GFCI receptacle face and downstream receptacles, no power will be delivered to receptacle face if improper |
| Improved immunity to high frequency noise reduces nuisance tripping |
| Advanced electronics design provides superior resistance to electrical surges and over voltages |
| Low profile design is easy to install in all electrical boxes |
| Patented SmartlockPro protection prevents resetting when ground fault protection has |