or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52RB3H2 S Mushroom Head Cap, 1-3/4 in, Metal
SKU279956
MFGR #52RB3H2
$/ea
SIEMENS 52RB3H2 ILLUMINATED MUSHROOM
SIEMENS 52RB3H2 ILLUMINATED MUSHROOM
Alternate Catalog Number US2:52RB3H2 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 52RB3H2 Color Chrome Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 8.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 2.0000 in Height [Metric] 5.0800 cm Length 1.9000 in Length [Metric] 4.8260 cm Manufacturer Siemens Material Metal Returnable Y Shape Mushroom Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Small Screw-On Mount UNSPSC 39122221 UPC 11 78308725985 UPC 12 783087259850 Width 1.7000 in Width [Metric] 4.3180 cm For 52PM9, 52PP illuminated pushbuttons or push pull types
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52RB3H2 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52RB3H2 |
| Color | Chrome |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 8.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Length | 1.9000 in |
| Length [Metric] | 4.8260 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Metal |
| Returnable | Y |
| Shape | Mushroom |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Small Screw-On Mount |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78308725985 |
| UPC 12 | 783087259850 |
| Width | 1.7000 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| For 52PM9, 52PP illuminated pushbuttons or push pull types |