or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52RB3F2 Pushbutton Cap, 1-5/8 in, Mushroom Head, Metallic, Red
SKU88546
MFGR #52RB3F2
$/ea
SIEMENS 52RB3F2 PUSHBUTTON
SIEMENS 52RB3F2 PUSHBUTTON
ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 52RB3F2 Color Red Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538906000 Height 0.95 in Height [Metric] 2.4130 cm Length 6.95 in Length [Metric] 17.6530 cm Manufacturer Siemens Material metallic Returnable N Shape Mushroom Head Size 1-5/8 In Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK UNSPSC 39122221 UPC 11 78308725016 UPC 12 783087250161 Width 3.20 in Width [Metric] 8.1280 cm Anodized red set screw mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52RB3F2 |
| Color | Red |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538906000 |
| Height | 0.95 in |
| Height [Metric] | 2.4130 cm |
| Length | 6.95 in |
| Length [Metric] | 17.6530 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | metallic |
| Returnable | N |
| Shape | Mushroom Head |
| Size | 1-5/8 In |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78308725016 |
| UPC 12 | 783087250161 |
| Width | 3.20 in |
| Width [Metric] | 8.1280 cm |
| Anodized red set screw mounting |