or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZB5AW0M35 Body, 1 NO + 1 NC contact, 230 to 240 VAC, Green
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZB5AW0M35 Body, 1 NO + 1 NC contact, 230 to 240 VAC, Green
SKUPDW~13605193
MFGR #ZB5AW0M35
Call For Price
Schneider Electric ZB5AW0M35, Body, 1 NO + 1 NC Contact Configuration, silver alloy Contact, 230 to 240 VAC, Screw Clamp Terminal, Silver Alloy (Ag/Ni), Green
Schneider Electric ZB5AW0M35, Body, 1 NO + 1 NC Contact Configuration, silver alloy Contact, 230 to 240 VAC, Screw Clamp Terminal, Silver Alloy (Ag/Ni), Green
Alternate Catalog Number ZB5AW0M35 ARRA Compliant N Base Integral LED Buy American Compliant N Catalog Number ZB5AW0M35 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 4.80 Gross Volume per Pack Metric 78.66 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 40.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 2.34 in Height [Metric] 6.0000 cm Length 2.11 in Length [Metric] 5.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654384&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number ZB5FK1233 Type Complete body/contact assembly and light block UNSPSC 39121544 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.36 in Width [Metric] 3.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Plastic fixing collar material Direct light block supply Green light source colour (13-14)NO, (11-12)NC terminals description ISO n deg 1 With EN/IEC 60947-5-1 appendix K positive opening 06 in (1.5 mm) NC changing electrical state)0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state)0.17 in (4.3 mm) total travel) operating travel 2 N NC changing electrical state2.3 N NO changing electrical state operating force 0.44 lbf.in (05 N.m) NO changing electrical state operating torque 5000000 cycles mechanical durability 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 short-circuit protection 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 short-circuit protection 600 V 3)EN 60947-1 ui rated insulation voltage 6 kV EN 60947-1 uimp rated impulse withstand voltage Steady signalling type 100000 h at rated voltage and 25 deg C service life 1 kV IEC 61000-4-5 surge withstand Basic sub-assemblies device presentation TH protective treatment Class II conforming to IEC 60536 electrical shock protection class
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZB5AW0M35 |
| ARRA Compliant | N |
| Base | Integral LED |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZB5AW0M35 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 4.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 78.66 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 40.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 2.34 in |
| Height [Metric] | 6.0000 cm |
| Length | 2.11 in |
| Length [Metric] | 5.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654384&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | ZB5FK1233 |
| Type | Complete body/contact assembly and light block |
| UNSPSC | 39121544 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.36 in |
| Width [Metric] | 3.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Plastic fixing collar material |
| Direct light block supply |
| Green light source colour |
| (13-14)NO, (11-12)NC terminals description ISO n deg 1 |
| With EN/IEC 60947-5-1 appendix K positive opening |
| 06 in (1.5 mm) NC changing electrical state)0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state)0.17 in (4.3 mm) total travel) operating travel |
| 2 N NC changing electrical state2.3 N NO changing electrical state operating force |
| 0.44 lbf.in (05 N.m) NO changing electrical state operating torque |
| 5000000 cycles mechanical durability |
| 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 short-circuit protection |
| 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 short-circuit protection |
| 600 V 3)EN 60947-1 ui rated insulation voltage |
| 6 kV EN 60947-1 uimp rated impulse withstand voltage |
| Steady signalling type |
| 100000 h at rated voltage and 25 deg C service life |
| 1 kV IEC 61000-4-5 surge withstand |
| Basic sub-assemblies device presentation |
| TH protective treatment |
| Class II conforming to IEC 60536 electrical shock protection class |