or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZB5AW0M11 Light Block, 1 NO contact, 230 to 240 V, White
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZB5AW0M11 Light Block, 1 NO contact, 230 to 240 V, White
SKUPDW~13605191
MFGR #ZB5AW0M11
Call For Price
List: Schneider Electric ZB5AW0M11, Light Block, 1 NO Contact Configuration, silver alloy Contact, 230 to 240 V, Screw Clamp Terminal, Silver Alloy (Ag/Ni), White
Schneider Electric ZB5AW0M11, Light Block, 1 NO Contact Configuration, silver alloy Contact, 230 to 240 V, Screw Clamp Terminal, Silver Alloy (Ag/Ni), White
Alternate Catalog Number ZB5AW0M11 ARRA Compliant N Base Integral LED Buy American Compliant N Catalog Number ZB5AW0M11 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 1000.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 29.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 5.6000 in Height [Metric] 5.6000 cm Length 5.4000 in Length [Metric] 5.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654416&lang=en-us Returnable N Type Complete body/contact assembly and light block UNSPSC 39121544 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.4000 in Width [Metric] 3.4000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Plastic fixing collar material Direct light block supply White light source colour (13-14)NO terminals description ISO n deg 1 Without positive opening 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state)0.17 in (4.3 mm) total travel) operating travel 2.3 N NO changing electrical state operating force 0.44 lbf.in (05 N.m) NO changing electrical state operating torque 5000000 cycles mechanical durability 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 short-circuit protection 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 short-circuit protection 600 V 3)EN 60947-1 ui rated insulation voltage 6 kV EN 60947-1 uimp rated impulse withstand voltage Steady signalling type 100000 h at rated voltage and 25 deg C service life 1 kV IEC 61000-4-5 surge withstand Basic sub-assemblies device presentation TH protective treatment Class II IEC 60536 electrical shock protection class
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZB5AW0M11 |
| ARRA Compliant | N |
| Base | Integral LED |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZB5AW0M11 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 29.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 5.6000 in |
| Height [Metric] | 5.6000 cm |
| Length | 5.4000 in |
| Length [Metric] | 5.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654416&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Type | Complete body/contact assembly and light block |
| UNSPSC | 39121544 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.4000 in |
| Width [Metric] | 3.4000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Plastic fixing collar material |
| Direct light block supply |
| White light source colour |
| (13-14)NO terminals description ISO n deg 1 |
| Without positive opening |
| 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state)0.17 in (4.3 mm) total travel) operating travel |
| 2.3 N NO changing electrical state operating force |
| 0.44 lbf.in (05 N.m) NO changing electrical state operating torque |
| 5000000 cycles mechanical durability |
| 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 short-circuit protection |
| 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 short-circuit protection |
| 600 V 3)EN 60947-1 ui rated insulation voltage |
| 6 kV EN 60947-1 uimp rated impulse withstand voltage |
| Steady signalling type |
| 100000 h at rated voltage and 25 deg C service life |
| 1 kV IEC 61000-4-5 surge withstand |
| Basic sub-assemblies device presentation |
| TH protective treatment |
| Class II IEC 60536 electrical shock protection class |