or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ VLSH2H5RD Defeatable Protrud Rotary Single Hole Disconnect Switch Operating Handle With Front Plate, 65 mm L x 65 mm W x 65 mm H, Red/Yellow
Schneider Electric TeSys™ VLSH2H5RD Defeatable Protrud Rotary Single Hole Disconnect Switch Operating Handle With Front Plate, 65 mm L x 65 mm W x 65 mm H, Red/Yellow
SKU1206967
MFGR #VLSH2H5RD
Call For Price
List: Schneider Electric TeSys™ Disconnect Switch Operating Handle, Defeatable Protrud Rotary Single Hole, 65 mm Length, 65 mm Width, 65 mm Height, Red/Yellow
Schneider Electric TeSys™ Disconnect Switch Operating Handle, Defeatable Protrud Rotary Single Hole, 65 mm Length, 65 mm Width, 65 mm Height, Red/Yellow
Actuator RED Alternate Catalog Number VLSH2H5RD Application TeSys (TeSys VARIO LS) VLS3P ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number VLSH2H5RD Country of Origin IT Currency USD Enclosure NEMA 1-NEMA 2 UL 508-NEMA 3R UL 508-NEMA 4 UL 508-NEMA 4X UL 508-NEMA 12 UL 508-NEMA 12K UL 508 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 22.50 Gross Volume per Pack Metric 368.71 Gross Weight Per Pack 0.6200 lb Gross Weight per Pack Metric 61.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538906000 Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 21734 Length [Metric] 6.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=460091132&lang=en-us Mounting HOLE 22.5 MM Returnable Y Size 65 x 65 mm Standard IP65 Sub Brand VLSH Type Defeatable Protrud Rotary Single Hole UNSPSC 39122233 Width [Metric] 6.5000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Red/Yellow Height 5.0000 in Length 6.5000 in Width 6.5000 in TeSys (TeSys VARIO LS) VLS3P 1 to 3 padlocks 4-8 mm Yellow front plate and red handle 4.8 mm Dia, 1 to 3 padlocks
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | RED |
| Alternate Catalog Number | VLSH2H5RD |
| Application | TeSys (TeSys VARIO LS) VLS3P |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | VLSH2H5RD |
| Country of Origin | IT |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1-NEMA 2 UL 508-NEMA 3R UL 508-NEMA 4 UL 508-NEMA 4X UL 508-NEMA 12 UL 508-NEMA 12K UL 508 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 22.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 368.71 |
| Gross Weight Per Pack | 0.6200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 61.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538906000 |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 21734 |
| Length [Metric] | 6.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=460091132&lang=en-us |
| Mounting | HOLE 22.5 MM |
| Returnable | Y |
| Size | 65 x 65 mm |
| Standard | IP65 |
| Sub Brand | VLSH |
| Type | Defeatable Protrud Rotary Single Hole |
| UNSPSC | 39122233 |
| Width [Metric] | 6.5000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Red/Yellow |
| Height | 5.0000 in |
| Length | 6.5000 in |
| Width | 6.5000 in |
| TeSys (TeSys VARIO LS) VLS3P |
| 1 to 3 padlocks 4-8 mm |
| Yellow front plate and red handle |
| 4.8 mm Dia, 1 to 3 padlocks |