or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys LAD96560 Power Termination Block, Threaded, 2 to 16 AWG
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys LAD96560 Power Termination Block, Threaded, 2 to 16 AWG
SKU520358
MFGR #LAD96560
Call For Price
List: Schneider Electric LAD96560 Everlink Size 3 Power Termination Block,-5C to 55C,3,Box Lug,Contactor Terminal Block,Direct,Everlink cage lug assembly. Can be used for separate mounting overload relays with Everlink terminals,For power pole or control connection on LC1D40A...65A or LC1P40A...LC1P65A contactors,TeSys
Schneider Electric LAD96560 Everlink Size 3 Power Termination Block,-5C to 55C,3,Box Lug,Contactor Terminal Block,Direct,Everlink cage lug assembly. Can be used for separate mounting overload relays with Everlink terminals,For power pole or control connection on LC1D40A...65A or LC1P40A...LC1P65A contactors,TeSys
Alternate Catalog Number LAD96560 Application FOR POWER POLE OR CONTROL CONNECTION ON LC1D40A...65A OR LC1P40A...LC1P65A CONTACTORS ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number LAD96560 Connection Box lug Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3.82 Gross Volume per Pack Metric 62.60 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8600 lb Gross Weight per Pack Metric 86.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 1.8000 in Height [Metric] 1.8000 cm Item Group 22341 Length 5.5000 in Length [Metric] 5.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=8694615&lang=en-us Mounting DIRECT Number Of Poles 3 Returnable Y Specifications Box Lug Connection, Size 3 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Suitable For Use With LC1D40A to LC1D65A Contactor Type Direct Mount Power UNSPSC 39121521 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.2000 in Width [Metric] 6.2000 cm FOR POWER POLE OR CONTROL CONNECTION ON LC1D40A...65A OR LC1P40A...LC1P65A CONTACTORS EVERLINK CAGE LUG ASSEMBLY. CAN BE USED FOR SEPARATE MOUNTING OVERLOAD RELAYS WITH EVERLINK TERMINALS Everlink cage lug assembly, can be used for separate mounting overload relays with everlink terminals -5 to 55 deg C operating temperature EverLink termination block
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LAD96560 |
| Application | FOR POWER POLE OR CONTROL CONNECTION ON LC1D40A...65A OR LC1P40A...LC1P65A CONTACTORS |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LAD96560 |
| Connection | Box lug |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3.82 |
| Gross Volume per Pack Metric | 62.60 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 86.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 1.8000 in |
| Height [Metric] | 1.8000 cm |
| Item Group | 22341 |
| Length | 5.5000 in |
| Length [Metric] | 5.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=8694615&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Specifications | Box Lug Connection, Size 3 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Suitable For Use With | LC1D40A to LC1D65A Contactor |
| Type | Direct Mount Power |
| UNSPSC | 39121521 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.2000 in |
| Width [Metric] | 6.2000 cm |
| FOR POWER POLE OR CONTROL CONNECTION ON LC1D40A...65A OR LC1P40A...LC1P65A CONTACTORS |
| EVERLINK CAGE LUG ASSEMBLY. CAN BE USED FOR SEPARATE MOUNTING OVERLOAD RELAYS WITH EVERLINK TERMINALS |
| Everlink cage lug assembly, can be used for separate mounting overload relays with everlink terminals |
| -5 to 55 deg C operating temperature |
| EverLink termination block |