or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys® LAD4VG Type D Suppressor Module, 50 to 127 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys® LAD4VG Type D Suppressor Module, 50 to 127 VAC
SKU60426
MFGR #LAD4VG
Call For Price
List: Schneider Electric LAD4VG VARISTOR-CLIP ON CONTACTOR D09.38 3P 50/12,-5C to 55C,50/127Vac,Contactor Coil Suppressor Module,Snap-in,Snapping into the cavity on the right side of the contactor without tools,TeSys,Varistor coil suppressor for reduction of electrical noise in AC conactor coils,Varistors - Protection provided by limiting the transient voltage to 2 Uc max
Schneider Electric LAD4VG VARISTOR-CLIP ON CONTACTOR D09.38 3P 50/12,-5C to 55C,50/127Vac,Contactor Coil Suppressor Module,Snap-in,Snapping into the cavity on the right side of the contactor without tools,TeSys,Varistor coil suppressor for reduction of electrical noise in AC conactor coils,Varistors - Protection provided by limiting the transient voltage to 2 Uc max
Alternate Catalog Number LAD4VG Application VARISTORS - PROTECTION PROVIDED BY LIMITING THE TRANSIENT VOLTAGE TO 2 UC MAX ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number LAD4VG Coil Voltage 50/127 VAC Connection SNAPPING INTO THE CAVITY ON THE RIGHT SIDE OF THE CONTACTOR WITHOUT TOOLS Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.46 Gross Volume per Pack Metric 23.92 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 12.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8533408070 Height 1.1000 in Height [Metric] 1.1000 cm Item Group 22341 Length 5.0000 in Length [Metric] 5.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=609564&lang=en-us Mounting Snap-in Operating Temperature -5C TO 55C Returnable Y Standard IEC 60947-5-1 ; EN 60947-5-1 ; CSA C22.2 No 60947-5-1 ; UL 60947-5-1 ; GB/T 14048.5 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Suitable For Use With LC1D09-D38 and LC1DT20-DT40 Contactor Type Type D UNSPSC 39121529 Voltage Rating 50 to 127 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.0000 in Width [Metric] 10.0000 cm VARISTORS - PROTECTION PROVIDED BY LIMITING THE TRANSIENT VOLTAGE TO 2 UC MAX VARISTOR COIL SUPPRESSOR FOR REDUCTION OF ELECTRICAL NOISE IN AC CONACTOR COILS -13 to 131 deg F ambient air operating temperature -40 to 176 deg F storage temperature Snap-in mounting Side mounting location 2 Uc maximum peak voltage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LAD4VG |
| Application | VARISTORS - PROTECTION PROVIDED BY LIMITING THE TRANSIENT VOLTAGE TO 2 UC MAX |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LAD4VG |
| Coil Voltage | 50/127 VAC |
| Connection | SNAPPING INTO THE CAVITY ON THE RIGHT SIDE OF THE CONTACTOR WITHOUT TOOLS |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.46 |
| Gross Volume per Pack Metric | 23.92 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8533408070 |
| Height | 1.1000 in |
| Height [Metric] | 1.1000 cm |
| Item Group | 22341 |
| Length | 5.0000 in |
| Length [Metric] | 5.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=609564&lang=en-us |
| Mounting | Snap-in |
| Operating Temperature | -5C TO 55C |
| Returnable | Y |
| Standard | IEC 60947-5-1 ; EN 60947-5-1 ; CSA C22.2 No 60947-5-1 ; UL 60947-5-1 ; GB/T 14048.5 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Suitable For Use With | LC1D09-D38 and LC1DT20-DT40 Contactor |
| Type | Type D |
| UNSPSC | 39121529 |
| Voltage Rating | 50 to 127 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.0000 in |
| Width [Metric] | 10.0000 cm |
| VARISTORS - PROTECTION PROVIDED BY LIMITING THE TRANSIENT VOLTAGE TO 2 UC MAX |
| VARISTOR COIL SUPPRESSOR FOR REDUCTION OF ELECTRICAL NOISE IN AC CONACTOR COILS |
| -13 to 131 deg F ambient air operating temperature |
| -40 to 176 deg F storage temperature |
| Snap-in mounting |
| Side mounting location |
| 2 Uc maximum peak voltage |