or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ LA9F103 Insulated Contactor Terminal Block, 3 Poles, For Use With LR9D Contactor
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ LA9F103 Insulated Contactor Terminal Block, 3 Poles, For Use With LR9D Contactor
SKUPDW~6406553
MFGR #LA9F103
Call For Price
Schneider Electric TeSys™ Contactor Terminal Block, Insulated, 3 Pole, For Use With: LR9D Contactor, Specifications: Box Lug Connection, -5 to 55 deg C Operating Temperature, Surface Mount
Schneider Electric TeSys™ Contactor Terminal Block, Insulated, 3 Pole, For Use With: LR9D Contactor, Specifications: Box Lug Connection, -5 to 55 deg C Operating Temperature, Surface Mount
Alternate Catalog Number LA9F103 Application LC1F115;LR9F57;LR9F63;LR9F69;LR9D;CR1F185;LC1F150;LR9F67;LR9F5.67;LR9F5.63;LR9F5.57;LC1F185;CR1F150;LR9F5.69 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LA9F103 Connection Box lug Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 123.26 Gross Volume per Pack Metric 2019.86 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 574.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 13.0000 in Height [Metric] 13.0000 cm Item Group 22334 Length 21.5000 in Length [Metric] 21.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=609066&lang=en-us Mounting DIRECT Operating Temperature -5C TO 55C Returnable Y Standard IEC Sub Brand TESYS Type Insulation accessory;Block of insulated terminals UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.0000 in Width [Metric] 8.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric LC1F115;LR9F57;LR9F63;LR9F69;LR9D;CR1F185;LC1F150;LR9F67;LR9F5.67;LR9F5.63;LR9F5.57;LC1F185;CR1F150;LR9F5.69 CAGE LUG ASSEMBLY (2) PER SET Cage lug assembly two per set -5 to 55 deg C operating temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LA9F103 |
| Application | LC1F115;LR9F57;LR9F63;LR9F69;LR9D;CR1F185;LC1F150;LR9F67;LR9F5.67;LR9F5.63;LR9F5.57;LC1F185;CR1F150;LR9F5.69 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LA9F103 |
| Connection | Box lug |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 123.26 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2019.86 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 574.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 13.0000 in |
| Height [Metric] | 13.0000 cm |
| Item Group | 22334 |
| Length | 21.5000 in |
| Length [Metric] | 21.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=609066&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT |
| Operating Temperature | -5C TO 55C |
| Returnable | Y |
| Standard | IEC |
| Sub Brand | TESYS |
| Type | Insulation accessory;Block of insulated terminals |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 8.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| LC1F115;LR9F57;LR9F63;LR9F69;LR9D;CR1F185;LC1F150;LR9F67;LR9F5.67;LR9F5.63;LR9F5.57;LC1F185;CR1F150;LR9F5.69 |
| CAGE LUG ASSEMBLY (2) PER SET |
| Cage lug assembly two per set |
| -5 to 55 deg C operating temperature |