or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ KAF3PZ Long Padlockable Rotary Disconnect Switch Operating Handle With (3) Padlock, Front Plate, 90 mm W x 90 mm H, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ KAF3PZ Long Padlockable Rotary Disconnect Switch Operating Handle With (3) Padlock, Front Plate, 90 mm W x 90 mm H, Black
SKU381446
MFGR #KAF3PZ
Call For Price
List: Schneider Electric TeSys™ Disconnect Switch Operating Handle, Long Padlockable Rotary, Series: KAF, 90 mm W, 90 mm Height, Black
Schneider Electric TeSys™ Disconnect Switch Operating Handle, Long Padlockable Rotary, Series: KAF, 90 mm W, 90 mm Height, Black
Actuator Black Alternate Catalog Number KAF3PZ Application For use with V5 and V6 main manual motor control switches ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number KAF3PZ Country of Origin CZ Currency USD Enclosure IP65 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 88.92 Gross Volume per Pack Metric 1457.13 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.9200 lb Gross Weight per Pack Metric 194.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height [Metric] 9.6000 cm Item Group 21730 Length [Metric] 15.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=608204&lang=en-us Mounting BY 4 SCREWS Returnable N Series KAF Size 90 x 90 mm Standard IP65 Sub Brand KAF3 Type Long Padlockable Rotary UNSPSC 39122217 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 9.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Black Height 10.0000 in Length 15.0000 in Width 10.0000 in For use with V5 and V6 main manual motor control switches 1 TO 3 PADLOCKS 4-8 MM
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Black |
| Alternate Catalog Number | KAF3PZ |
| Application | For use with V5 and V6 main manual motor control switches |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | KAF3PZ |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP65 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 88.92 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1457.13 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.9200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 194.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height [Metric] | 9.6000 cm |
| Item Group | 21730 |
| Length [Metric] | 15.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=608204&lang=en-us |
| Mounting | BY 4 SCREWS |
| Returnable | N |
| Series | KAF |
| Size | 90 x 90 mm |
| Standard | IP65 |
| Sub Brand | KAF3 |
| Type | Long Padlockable Rotary |
| UNSPSC | 39122217 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 9.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Black |
| Height | 10.0000 in |
| Length | 15.0000 in |
| Width | 10.0000 in |
| For use with V5 and V6 main manual motor control switches |
| 1 TO 3 PADLOCKS 4-8 MM |