or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ K LC1K0601F7 K-Line LC1K IEC Contactor, 110 VAC V Coil, 20 A, 3NO Contact, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ K LC1K0601F7 K-Line LC1K IEC Contactor, 110 VAC V Coil, 20 A, 3NO Contact, 3 Poles
SKU57155
MFGR #LC1K0601F7
Call For Price
List: Schneider Electric TeSys™ K IEC Contactor, K-Line LC1K, 110 VAC Coil, 20 A Maximum Load Current, 30 VA Inrush, 4.5 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3 kW Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NC Auxiliary Contacts, 6 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 30000000 Cycles Operating Cycles, -25 to 50 deg C Operating, Surface Mounting, 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H Dimensions
Schneider Electric TeSys™ K IEC Contactor, K-Line LC1K, 110 VAC Coil, 20 A Maximum Load Current, 30 VA Inrush, 4.5 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3 kW Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NC Auxiliary Contacts, 6 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 30000000 Cycles Operating Cycles, -25 to 50 deg C Operating, Surface Mounting, 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number LC1K0601F7 Application For use with AC control circuits and motor control applications ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number LC1K0601F7 Coil Power Rating 4.5-4.5 VA 20 A°C) Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 1 NC,3 NO,INSTANTANEOUS 1 NC Contact Rating 20 A 50 A°C POWER CIRCUIT-10 A 50 A°C SIGNALLING CIRCUIT Contact Type Non-Reversing Country of Origin ID Currency USD Dimensions 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 12.35 Gross Volume per Pack Metric 202.38 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.7900 lb Gross Weight per Pack Metric 178.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 6.6000 in Height [Metric] 6.6000 cm Item Group 22326 Length 6.2000 in Length [Metric] 6.2000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=622086&lang=en-us Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Surface Number of Auxiliary Contacts 1NC Number Of Poles 3 Operating Cycles 30000000 Operating Temperature -25-50 A°C Returnable Y Size 45 MM,57 MM,58 MM Standard BS 5424-IEC 60947-NF C 63-110-VDE 0660,IP2X VDE 0106,UL-CSA,V1 UL 94-REQUIREMENT 2 NF F 16-101-REQUIREMENT 2 NF F 16-102 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TeSys K Substitute Product Catalog Number LA1KN04 Terminal Type Screw Clamp Type CONTACTOR,DIRECT ON-LINE CONTACTOR UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 3 Width 4.8000 in Width [Metric] 4.8000 cm For use with AC control circuits and motor control applications 20 A AT <= 50 °C FOR POWER CIRCUIT-10 A AT <= 50 °C FOR SIGNALLING CIRCUIT 20 A at 122 deg F power circuit, 10 A at 122 deg F signaling circuit conventional free air thermal current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1K0601F7 |
| Application | For use with AC control circuits and motor control applications |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1K0601F7 |
| Coil Power Rating | 4.5-4.5 VA 20 A°C) |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1 NC,3 NO,INSTANTANEOUS 1 NC |
| Contact Rating | 20 A 50 A°C POWER CIRCUIT-10 A 50 A°C SIGNALLING CIRCUIT |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Dimensions | 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 12.35 |
| Gross Volume per Pack Metric | 202.38 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.7900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 178.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 6.6000 in |
| Height [Metric] | 6.6000 cm |
| Item Group | 22326 |
| Length | 6.2000 in |
| Length [Metric] | 6.2000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=622086&lang=en-us |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NC |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 30000000 |
| Operating Temperature | -25-50 A°C |
| Returnable | Y |
| Size | 45 MM,57 MM,58 MM |
| Standard | BS 5424-IEC 60947-NF C 63-110-VDE 0660,IP2X VDE 0106,UL-CSA,V1 UL 94-REQUIREMENT 2 NF F 16-101-REQUIREMENT 2 NF F 16-102 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TeSys K |
| Substitute Product Catalog Number | LA1KN04 |
| Terminal Type | Screw Clamp |
| Type | CONTACTOR,DIRECT ON-LINE CONTACTOR |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 3 |
| Width | 4.8000 in |
| Width [Metric] | 4.8000 cm |
| For use with AC control circuits and motor control applications |
| 20 A AT <= 50 °C FOR POWER CIRCUIT-10 A AT <= 50 °C FOR SIGNALLING CIRCUIT |
| 20 A at 122 deg F power circuit, 10 A at 122 deg F signaling circuit conventional free air thermal current |