or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric TeSys™ GVAPB65 Direct Mount Rotary Handle, 43 mm L x 60 mm W x 60 mm H, Black/Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric TeSys™ GVAPB65 Direct Mount Rotary Handle, 43 mm L x 60 mm W x 60 mm H, Black/Gray
SKU1299259
MFGR #GVAPB65
$/ea
Schneider Electric TeSys™ Rotary Handle, Direct Mount, Series: GVAP, 43 mm Length, 60 mm Width, 60 mm Height, Black/Gray
Schneider Electric TeSys™ Rotary Handle, Direct Mount, Series: GVAP, 43 mm Length, 60 mm Width, 60 mm Height, Black/Gray
Alternate Catalog Number GVAPB65 Application TeSys™ U Self-Protected Combo Starter and TeSys™ GV2/TeSys™ GV3 Manual Starter and Protector Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number GVAPB65 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 82.00 Gross Volume per Pack Metric 1343.73 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.8300 lb Gross Weight per Pack Metric 183.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3926909985 Hazard Class N Height [Metric] 6.5000 cm Item Group 22367 Length [Metric] 13.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=457159404&lang=en-us Mounting DIRECT Returnable Y Size 43 MM,60 MM,60 MM Standard IP65 Sub Brand GVAP,TESYS,TESYS GV2- TESYS GV3- TESYS U Substitute Product Catalog Number GVAPK12 Type DIRECT,ROTARY HANDLE UNSPSC 39121521 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 9.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 6.5000 in Length 13.5000 in Width 9.0000 in TeSys™ U Self-Protected Combo Starter and TeSys™ GV2/TeSys™ GV3 Manual Starter and Protector Applications 1 TO 3 PADLOCKS,PADLOCK IN ON POSITION-PADLOCK IN OFF POSITION Without trip indication Mercury-free 1 to 3 padlocks Padlock in On/Off position
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | GVAPB65 |
| Application | TeSys™ U Self-Protected Combo Starter and TeSys™ GV2/TeSys™ GV3 Manual Starter and Protector Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | GVAPB65 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 82.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1343.73 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.8300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 183.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909985 |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 6.5000 cm |
| Item Group | 22367 |
| Length [Metric] | 13.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=457159404&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT |
| Returnable | Y |
| Size | 43 MM,60 MM,60 MM |
| Standard | IP65 |
| Sub Brand | GVAP,TESYS,TESYS GV2- TESYS GV3- TESYS U |
| Substitute Product Catalog Number | GVAPK12 |
| Type | DIRECT,ROTARY HANDLE |
| UNSPSC | 39121521 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 9.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 6.5000 in |
| Length | 13.5000 in |
| Width | 9.0000 in |
| TeSys™ U Self-Protected Combo Starter and TeSys™ GV2/TeSys™ GV3 Manual Starter and Protector Applications |
| 1 TO 3 PADLOCKS,PADLOCK IN ON POSITION-PADLOCK IN OFF POSITION |
| Without trip indication |
| Mercury-free |
| 1 to 3 padlocks |
| Padlock in On/Off position |