or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ DZ2FJ6 Contactor Lug Kit, 3 Poles, For Use With TeSys™ F LC1F400 3-Pole 400 A F-Line Contactor
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ DZ2FJ6 Contactor Lug Kit, 3 Poles, For Use With TeSys™ F LC1F400 3-Pole 400 A F-Line Contactor
SKU204300
MFGR #DZ2FJ6
Call For Price
List: Schneider Electric TeSys™ Contactor Lug Kit, 3 Pole, For Use With: TeSys™ F LC1F400 3-Pole 400 A F-Line Contactor, Specifications: 4 AWG to 500 kcmil Aluminum/Copper Conductor, Surface Mount Lug Connection, Surface Mount
Schneider Electric TeSys™ Contactor Lug Kit, 3 Pole, For Use With: TeSys™ F LC1F400 3-Pole 400 A F-Line Contactor, Specifications: 4 AWG to 500 kcmil Aluminum/Copper Conductor, Surface Mount Lug Connection, Surface Mount
Alternate Catalog Number DZ2FJ6 Application 3P LC1F400 CONTACTOR ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number DZ2FJ6 Connection Lug Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 35.00 Gross Volume per Pack Metric 573.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 6.9853 lb Gross Weight per Pack Metric 698.53 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536694051 Height 3.5560 in Height [Metric] 3.5560 cm Item Group 22341 Length 35.0520 in Length [Metric] 35.0520 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=567809&lang=en-us Mounting DIRECT Number Of Poles 3 Returnable N Specifications 4 AWG to 500 kcmil Aluminum/Copper Conductor, Surface Mount Lug Connection, Surface Mount Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Suitable For Use With TeSys™ F LC1F400 3-Pole 400 A F-Line Contactor Type LUG KIT UNSPSC 39121529 UPC 11 78590184357 UPC 12 785901843573 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.3180 in Width [Metric] 4.3180 cm 3P LC1F400 CONTACTOR
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DZ2FJ6 |
| Application | 3P LC1F400 CONTACTOR |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DZ2FJ6 |
| Connection | Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 35.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 573.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 6.9853 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 698.53 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694051 |
| Height | 3.5560 in |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Item Group | 22341 |
| Length | 35.0520 in |
| Length [Metric] | 35.0520 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=567809&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | N |
| Specifications | 4 AWG to 500 kcmil Aluminum/Copper Conductor, Surface Mount Lug Connection, Surface Mount |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Suitable For Use With | TeSys™ F LC1F400 3-Pole 400 A F-Line Contactor |
| Type | LUG KIT |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590184357 |
| UPC 12 | 785901843573 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.3180 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| 3P LC1F400 CONTACTOR |