or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys® DF141 Fuse Holder, 600 V, 50 A, 1 Poles
SKU1377812
MFGR #DF141
$/ea
Schneider Electric TeSys® Fuse Holder, 600 V, 50 A, 1 Pole, Fuse Holder Code: DF14, Screw Clamp Terminal, DIN Rail Mount, 51 mm Fuse Length, 14 mm Fuse Dia, -20 to 60 deg C, For Use With: Model DF2EA, DF2EN Fuse Cartridge, 1.04 in W x 3.01 in D x 4.36 in H
Schneider Electric TeSys® Fuse Holder, 600 V, 50 A, 1 Pole, Fuse Holder Code: DF14, Screw Clamp Terminal, DIN Rail Mount, 51 mm Fuse Length, 14 mm Fuse Dia, -20 to 60 deg C, For Use With: Model DF2EA, DF2EN Fuse Cartridge, 1.04 in W x 3.01 in D x 4.36 in H
Alternate Catalog Number DF141 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF141 Country of Origin TN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 14.70 Gross Volume per Pack Metric 240.89 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 116.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 11.1000 in Height [Metric] 11.1000 cm Item Group 21714 Length 7.7000 in Length [Metric] 7.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604664&lang=en-us Mounting vertical +/- 23°);vertical +/- 23°) Returnable N UNSPSC 39121624 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.6500 in Width [Metric] 2.6500 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Fuse carrier Compact size helps to reduce the overall size of the installation Ergonomic handle for easier opening Version for class CC fuses Cylindrical cartridge fuses - 8 x 32, 10 x 38, 14 x 51 and 22 x 58 up to 690 V, from 25 to 125 A LED blown fuse indicator Dual position locking system for easy DIN-rail mounting Protection against direct finger contact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF141 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF141 |
| Country of Origin | TN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 14.70 |
| Gross Volume per Pack Metric | 240.89 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 116.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 11.1000 in |
| Height [Metric] | 11.1000 cm |
| Item Group | 21714 |
| Length | 7.7000 in |
| Length [Metric] | 7.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604664&lang=en-us |
| Mounting | vertical +/- 23°);vertical +/- 23°) |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121624 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.6500 in |
| Width [Metric] | 2.6500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Fuse carrier |
| Compact size helps to reduce the overall size of the installation |
| Ergonomic handle for easier opening |
| Version for class CC fuses |
| Cylindrical cartridge fuses - 8 x 32, 10 x 38, 14 x 51 and 22 x 58 up to 690 V, from 25 to 125 A |
| LED blown fuse indicator |
| Dual position locking system for easy DIN-rail mounting |
| Protection against direct finger contact |