or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ D LC1D115004G6 D-Line LC1D IEC Contactor, 120/1000 VAC, 460 VDC V Coil, 200 A, 4NO Contact, 4 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ D LC1D115004G6 D-Line LC1D IEC Contactor, 120/1000 VAC, 460 VDC V Coil, 200 A, 4NO Contact, 4 Poles
SKUPDW~6406804
MFGR #LC1D115004G6
Call For Price
Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Series: D-Line LC1D, 120/1000 VAC, 460 VDC Coil, 200 A Maximum Load Current, 300 VA Inrush, 22 VA Hold-In Coil, 4 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 24 W Wattage, 4NO Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, 200 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 8000000 Cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 6.22 in H x 5.91 in W x 5.2 in D Dimensions
Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Series: D-Line LC1D, 120/1000 VAC, 460 VDC Coil, 200 A Maximum Load Current, 300 VA Inrush, 22 VA Hold-In Coil, 4 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 24 W Wattage, 4NO Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, 200 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 8000000 Cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 6.22 in H x 5.91 in W x 5.2 in D Dimensions
Alternate Catalog Number LC1D115004G6 Application Resistive Load Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LC1D115004G6 Coil Power Rating 300 VA Inrush, 22 VA Hold-In Contact Rating 200 A at 600 VAC Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 6.22 in H x 5.91 in W x 5.2 in D Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 25 to 400 Gross Volume Per Pack 498.00 Gross Volume per Pack Metric 8160.73 Gross Weight Per Pack 0.0275 lb Gross Weight per Pack Metric 2.75 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 16.8000 CM Height [Metric] 16.8000 cm Item Group 22359 Length 18.5000 CM Length [Metric] 18.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=612200&lang=en-us Mounting Rail;plate Mounting Type Rail/Surface Number of Auxiliary Contacts 2 Number Of Poles 4 Operating Cycles 8000000 Operating Temperature -5 to 60 Returnable N Series D-Line LC1D Size 132 MM,150 MM,158 MM Terminal Type Screw Clamp UNSPSC 39121529 UPC 11 78590130370 UPC 12 785901303701 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 24 W Width 21.0000 CM Width [Metric] 21.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 120/1000 VAC, 460 VDC V Contact Configuration 4NO Maximum Load Current 200 Type contactor Resistive Load Applications Without built-in suppressor module 200 A at 140 deg F power circuit conventional-free air thermal current 1260 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947 IRMs rated making capacity 1100 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947 rated breaking capacity 1100 A 104 deg F 1 s/250 A 104 deg F 10 min/550 A 104 deg F 1 min/950 A 104 deg F 10 s power circuit rated short time withstand current 200 A gG at 690 V coordination type 2-power circuit/250 A gG at 690 V coordination type 1 power circuit associated fuse rating 0.6 MOhm at 50 Hz, Ith 200 A power circuit average impedance Control circuit 10.62 in-lb (1.2 N-m) on screw clamp terminals with screwdriver flat 6 mm Dia tightening torque 6 to 20 ms opening/20 to 50 ms closing operating time 2400 cycles/hr at 140 deg F operating rate 300 VA at 68 deg F 60 Hz inrush power 300 VA at 68 deg F 60 Hz inrush power 22 VA at 68 deg F 60 Hz hold-in power consumption 3 to 8 W at 60 Hz heat dissipation TH protective treatment 3 deg pollution -40 to 70 deg C permissible ambient air temperature around the device, -76 to 176 deg F storage temperature 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude 1562 deg F conforming to IEC 60695-2-1 fire resistance V1 conforming to UL94 flame-retardant Without built-in suppressor module
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D115004G6 |
| Application | Resistive Load Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D115004G6 |
| Coil Power Rating | 300 VA Inrush, 22 VA Hold-In |
| Contact Rating | 200 A at 600 VAC |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.22 in H x 5.91 in W x 5.2 in D |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 25 to 400 |
| Gross Volume Per Pack | 498.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 8160.73 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0275 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.75 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 16.8000 CM |
| Height [Metric] | 16.8000 cm |
| Item Group | 22359 |
| Length | 18.5000 CM |
| Length [Metric] | 18.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=612200&lang=en-us |
| Mounting | Rail;plate |
| Mounting Type | Rail/Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 2 |
| Number Of Poles | 4 |
| Operating Cycles | 8000000 |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | N |
| Series | D-Line LC1D |
| Size | 132 MM,150 MM,158 MM |
| Terminal Type | Screw Clamp |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590130370 |
| UPC 12 | 785901303701 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 24 W |
| Width | 21.0000 CM |
| Width [Metric] | 21.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 120/1000 VAC, 460 VDC V |
| Contact Configuration | 4NO |
| Maximum Load Current | 200 |
| Type | contactor |
| Resistive Load Applications |
| Without built-in suppressor module |
| 200 A at 140 deg F power circuit conventional-free air thermal current |
| 1260 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947 IRMs rated making capacity |
| 1100 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947 rated breaking capacity |
| 1100 A 104 deg F 1 s/250 A 104 deg F 10 min/550 A 104 deg F 1 min/950 A 104 deg F 10 s power circuit rated short time withstand current |
| 200 A gG at 690 V coordination type 2-power circuit/250 A gG at 690 V coordination type 1 power circuit associated fuse rating |
| 0.6 MOhm at 50 Hz, Ith 200 A power circuit average impedance |
| Control circuit 10.62 in-lb (1.2 N-m) on screw clamp terminals with screwdriver flat 6 mm Dia tightening torque |
| 6 to 20 ms opening/20 to 50 ms closing operating time |
| 2400 cycles/hr at 140 deg F operating rate |
| 300 VA at 68 deg F 60 Hz inrush power |
| 300 VA at 68 deg F 60 Hz inrush power |
| 22 VA at 68 deg F 60 Hz hold-in power consumption |
| 3 to 8 W at 60 Hz heat dissipation |
| TH protective treatment |
| 3 deg pollution |
| -40 to 70 deg C permissible ambient air temperature around the device, -76 to 176 deg F storage temperature |
| 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude |
| 1562 deg F conforming to IEC 60695-2-1 fire resistance |
| V1 conforming to UL94 flame-retardant |
| Without built-in suppressor module |