or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ D LAD4BBVG IEC Contactor Cabling, For Use With LC1D09/LC1D38 Series Contactor
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ D LAD4BBVG IEC Contactor Cabling, For Use With LC1D09/LC1D38 Series Contactor
SKU475308
MFGR #LAD4BBVG
Call For Price
List: Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor Cabling, For Use With: LC1D09/LC1D38 Series Contactor, Specifications: Direct Mount, 50 to 127 VAC
Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor Cabling, For Use With: LC1D09/LC1D38 Series Contactor, Specifications: Direct Mount, 50 to 127 VAC
Alternate Catalog Number LAD4BBVG Application LC1D09...D38 ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number LAD4BBVG Coil Voltage 50/127 V Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 12.01 Gross Volume per Pack Metric 196.81 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 43.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 22341 Length 3.7000 in Length [Metric] 3.7000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=609530&lang=en-us Mounting DIRECT Returnable Y Specifications Direct Mount, 50 to 127 VAC Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS,TESYS D Suitable For Use With LC1D09/LC1D38 Series Contactor Type Connection accessory;Retrofit coil with coil suppression UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.0000 in Width [Metric] 9.0000 cm LC1D09...D38 WITH COIL SUPPRESSION Special feature: retrofit coil with coil suppression
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LAD4BBVG |
| Application | LC1D09...D38 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LAD4BBVG |
| Coil Voltage | 50/127 V |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 12.01 |
| Gross Volume per Pack Metric | 196.81 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 43.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 22341 |
| Length | 3.7000 in |
| Length [Metric] | 3.7000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=609530&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT |
| Returnable | Y |
| Specifications | Direct Mount, 50 to 127 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS,TESYS D |
| Suitable For Use With | LC1D09/LC1D38 Series Contactor |
| Type | Connection accessory;Retrofit coil with coil suppression |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.0000 in |
| Width [Metric] | 9.0000 cm |
| LC1D09...D38 |
| WITH COIL SUPPRESSION |
| Special feature: retrofit coil with coil suppression |