Schneider Electric TPRST065 Direct online Motor Starter, 3 Poles, IP20 Enclosure
SKU1499469
MFGR #TPRST065
Schneider Electric, TPRST065, Motor Starter, Direct online, 690 VAC, 80| A, 50, 60 Hz Frequency, 18.5 to 37 kW Motor, 3 Pole, Setting: 3.35 to 65 A, Remotely/Automatically Reset, 1000 A at 440 V Load, 3 ph, Class 5/10/20/30 Adjustable Overload Relay, IP20 Enclosure, Starting Modes: Direct On-Line, 6.57 in H x 2.17 in W x 4.92 in D Dimensions
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | TPRST065 |
| Application | TPRBC bus coupler;TPRVM voltage interface module |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | TPRST065 |
| Country of Origin | FR |
| Current Rating | 80 mA contactor sealed;500 mA contactor closing |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 95.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1558.40 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0135 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536504000 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 6.5000 cm |
| Length | 19.5000 in |
| Length [Metric] | 17.5000 cm |
| Mounting | Horizontal and vertical 35 mm symmetrical din rail) |
| Returnable | Y |
| Size | 4.92 in |
| Sub Brand | TeSys island;TeSys;TPRST |
| Substitute Product Catalog Number | TPRBCEIP |
| UNSPSC | 39121521 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 15.0000 in |
| Width [Metric] | 13.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 24 V DC supplied by the bus coupler |