or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TCSXCNDMNX25V M Series, 82.02 ft l cable
SKUPDW~11791676
MFGR #TCSXCNDMNX25V
Call For Price
Schneider Electric TCSXCNDMNX25V, M Series, 82.02 ft Cable Length
Schneider Electric TCSXCNDMNX25V, M Series, 82.02 ft Cable Length
Alternate Catalog Number TCSXCNDMNX25V Application 24 V DC bus,I/O and interface blocks,Modicon TM7 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number TCSXCNDMNX25V Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 6.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 665.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 12.0000 in Height [Metric] 12.0000 cm Item Group 22532 Length 32.0000 in Length [Metric] 32.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=64262404&lang=en-us Returnable N Type CONNECTING CABLE UNSPSC 32151703 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 30.0000 in Width [Metric] 30.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric 24 V DC bus,I/O and interface blocks,Modicon TM7 Flying lead with 1 male connector M8 - 4 ways - straight bus OUT IP67 distributed I/O solution basing on the Modicon TM5 IP20 modular I/O system Easy connection of TM7 remote I/O blocks to TM5 based CANopen/Sercos interface blocks via the TM5 expansion bus Direct coupling - without TM5 interface blocks - to controllers, which are equipped with an TM5 expansion bus interface (Modicon M258 and LMC058, see section PLC & PAC ) TM7 remote I/O blocks for safe I/O communication available (Sercos/PacDrive 3 only) Complete offer with digital and analog IP67 remote I/O blocks Perfect suitability for your requirements with the freely configurable I/Os 822 ft (25 m) cable length
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | TCSXCNDMNX25V |
| Application | 24 V DC bus,I/O and interface blocks,Modicon TM7 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | TCSXCNDMNX25V |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 6.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 665.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 12.0000 in |
| Height [Metric] | 12.0000 cm |
| Item Group | 22532 |
| Length | 32.0000 in |
| Length [Metric] | 32.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=64262404&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Type | CONNECTING CABLE |
| UNSPSC | 32151703 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 30.0000 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| 24 V DC bus,I/O and interface blocks,Modicon TM7 |
| Flying lead with 1 male connector M8 - 4 ways - straight bus OUT |
| IP67 distributed I/O solution basing on the Modicon TM5 IP20 modular I/O system |
| Easy connection of TM7 remote I/O blocks to TM5 based CANopen/Sercos interface blocks via the TM5 expansion bus |
| Direct coupling - without TM5 interface blocks - to controllers, which are equipped with an TM5 expansion bus interface (Modicon M258 and LMC058, see section PLC & PAC ) |
| TM7 remote I/O blocks for safe I/O communication available (Sercos/PacDrive 3 only) |
| Complete offer with digital and analog IP67 remote I/O blocks |
| Perfect suitability for your requirements with the freely configurable I/Os |
| 822 ft (25 m) cable length |