or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric TCSEAAF1LFU00 TCSE Fiber optic adaptor, for use with MCSESM switch/TCSESM switch, 0.71 in H x 0.79 in W x 1.97 in D
Square D™
Schneider Electric TCSEAAF1LFU00 TCSE Fiber optic adaptor, for use with MCSESM switch/TCSESM switch, 0.71 in H x 0.79 in W x 1.97 in D
SKUPDW~13602866
MFGR #TCSEAAF1LFU00
$/ea
Schneider Electric TCSEAAF1LFU00, Fiber optic adaptor, TCSE, For Use With: MCSESM switch/TCSESM switch , 0.71 in H x 0.79 in W x 1.97 in D Size
Schneider Electric TCSEAAF1LFU00, Fiber optic adaptor, TCSE, For Use With: MCSESM switch/TCSESM switch , 0.71 in H x 0.79 in W x 1.97 in D Size
Alternate Catalog Number TCSEAAF1LFU00 Application For TCSESM switches - 1000BASE-SX, multimode fiber optic adaptor for TCSESM switches - 1000BASE-SX, For TCSESM switches - 1000BASE-SX, multimode fiber optic adaptor for TCSESM switches - 1000BASE-SX ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number TCSEAAF1LFU00 Country of Origin MY Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 50.70 Gross Volume per Pack Metric 830.82 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 88.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8517620090 Height 3.7000 in Height [Metric] 3.7000 cm Length 17.5000 in Length [Metric] 17.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=697650&lang=en-us Returnable N UNSPSC 43221811 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.5000 in Width [Metric] 12.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For TCSESM switches - 1000BASE-SX, multimode fiber optic adaptor for TCSESM switches - 1000BASE-SX, For TCSESM switches - 1000BASE-SX, multimode fiber optic adaptor for TCSESM switches - 1000BASE-SX Increase network performance by relieving network congestion in real-time and deterministic network communication applications Implement Gigabit speed, increased security filtering methods and optimized port configurations Connect devices to provide shared communication among PLCs and control devices for low-cost solutions ConneXium TeSysPortTM interface connects intelligent TeSysTM motor control products onto an Ethernet network, thus providing Provide connection between devices on Ethernet Modbus TCP/IP and device(s) on RS485 Modbus, or between devices on Ethernet Modbus TCP/IP and devices on Modbus Plus Secure transmission in areas of high electromagnetic interference through fiber optic networks Provide simple, flexible, and reliable installation suitable for use in industrial environments Multi mode 50/125 mMulti mode 62.5/125 m mode of transmission 1000BASE-SX port ethernet
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | TCSEAAF1LFU00 |
| Application | For TCSESM switches - 1000BASE-SX, multimode fiber optic adaptor for TCSESM switches - 1000BASE-SX, For TCSESM switches - 1000BASE-SX, multimode fiber optic adaptor for TCSESM switches - 1000BASE-SX |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | TCSEAAF1LFU00 |
| Country of Origin | MY |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 50.70 |
| Gross Volume per Pack Metric | 830.82 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 88.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8517620090 |
| Height | 3.7000 in |
| Height [Metric] | 3.7000 cm |
| Length | 17.5000 in |
| Length [Metric] | 17.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=697650&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 43221811 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.5000 in |
| Width [Metric] | 12.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For TCSESM switches - 1000BASE-SX, multimode fiber optic adaptor for TCSESM switches - 1000BASE-SX, For TCSESM switches - 1000BASE-SX, multimode fiber optic adaptor for TCSESM switches - 1000BASE-SX |
| Increase network performance by relieving network congestion in real-time and deterministic network communication applications |
| Implement Gigabit speed, increased security filtering methods and optimized port configurations |
| Connect devices to provide shared communication among PLCs and control devices for low-cost solutions |
| ConneXium TeSysPortTM interface connects intelligent TeSysTM motor control products onto an Ethernet network, thus providing |
| Provide connection between devices on Ethernet Modbus TCP/IP and device(s) on RS485 Modbus, or between devices on Ethernet Modbus TCP/IP and devices on Modbus Plus |
| Secure transmission in areas of high electromagnetic interference through fiber optic networks |
| Provide simple, flexible, and reliable installation suitable for use in industrial environments |
| Multi mode 50/125 mMulti mode 62.5/125 m mode of transmission |
| 1000BASE-SX port ethernet |