or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RXM3AB1ED RXM Series Miniature Plug-In Relay With Test Button and Lock-Down Door, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 48 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RXM3AB1ED RXM Series Miniature Plug-In Relay With Test Button and Lock-Down Door, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 48 VDC V Coil
SKUPDW~6416445
MFGR #RXM3AB1ED
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Miniature Plug-In Relay, Series: RXM Series, 10 A, 0.9 W Power, 48 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 3 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 80.35 mm D x 82.8 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Miniature Plug-In Relay, Series: RXM Series, 10 A, 0.9 W Power, 48 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 3 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 80.35 mm D x 82.8 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RXM3AB1ED Application General purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RXM3AB1ED Coil 48 V DC Contact Configuration 3 C/O Contact Rating 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Country of Origin CN Currency USD Dimensions 80.35 mm D x 82.8 mm H Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.48 Gross Volume per Pack Metric 24.25 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 38.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 4.1000 in Height [Metric] 4.1000 cm Item Group 21127 Length 2.8000 in Length [Metric] 2.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=649640&lang=en-us Mounting Type DIN Rail/Panel Number Of Poles 3 Operating Temperature -40-55 A°C Power Rating 0.9 Resistance 2560 OHM AT 20 °C +/- 10 Returnable N Series RXM Series Size 80.35 MM,82.8 MM Standard 10 GNIN OPERATION-30 GNNOT OPERATING,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-5 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CE-ROHS-CSA-GOST-REACH-LLOYD'S-UL,IP40 EN/IEC 60529,UL 508-EN/IEC 61810-1-CSA C22.2 NO 14 Sub Brand RXM Substitute Product Catalog Number RXM021BN Temperature Rating -40 to 55 Terminal Type Flat Pin Type Plug-in relay;Flat UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.1000 in Width [Metric] 2.1000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 Coil Voltage 48 Contact Form 3PDT 3C/O General purpose Any position Test button with removable lock-down door for testing the contacts Easy installation and maintenance Socket compatible plug in relays Flag indicator to show contact status Magnetically isolated Without LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RXM3AB1ED |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RXM3AB1ED |
| Coil | 48 V DC |
| Contact Configuration | 3 C/O |
| Contact Rating | 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 80.35 mm D x 82.8 mm H |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.48 |
| Gross Volume per Pack Metric | 24.25 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 38.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 4.1000 in |
| Height [Metric] | 4.1000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 2.8000 in |
| Length [Metric] | 2.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=649640&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail/Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Power Rating | 0.9 |
| Resistance | 2560 OHM AT 20 °C +/- 10 |
| Returnable | N |
| Series | RXM Series |
| Size | 80.35 MM,82.8 MM |
| Standard | 10 GNIN OPERATION-30 GNNOT OPERATING,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-5 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CE-ROHS-CSA-GOST-REACH-LLOYD'S-UL,IP40 EN/IEC 60529,UL 508-EN/IEC 61810-1-CSA C22.2 NO 14 |
| Sub Brand | RXM |
| Substitute Product Catalog Number | RXM021BN |
| Temperature Rating | -40 to 55 |
| Terminal Type | Flat Pin |
| Type | Plug-in relay;Flat |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.1000 in |
| Width [Metric] | 2.1000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 |
| Coil Voltage | 48 |
| Contact Form | 3PDT 3C/O |
| General purpose |
| Any position |
| Test button with removable lock-down door for testing the contacts |
| Easy installation and maintenance |
| Socket compatible plug in relays |
| Flag indicator to show contact status |
| Magnetically isolated |
| Without LED |